Článek
První airbus dosedl v šest hodin ráno, druhý o deset minut později. Na jejich palubě bylo 106 evakuovaných. Kromě Čechů přiletěli také cizinci, dva občané Slovenska, jeden člověk z Polska, jeden z Bulharska a jeden Korejec s vazbami na Česko. Na letišti Čechy přivítal ministr obrany Alexandr Vondra. Kromě členů České filharmonie, kteří byli v Japonsku na zájezdu, využily této nabídky především ženy s dětmi ze smíšených manželství.

Cestující vycházejí z vládního speciálu na letištích v Kbelích

Armádní airbus na letišti v Kbelích
Novinkám po příletu ženy sdělily, že odletěly asi na tři týdny až měsíc kvůli dětem pro případ, že by se situace v zemi zhoršila. Manželé většinou zůstali v Japonsku.
Pilot uvedl, že nálada na palubě byla dobrá a let proběhl v klidu. Problémy nebyly ani na japonském letišti Narita, odkud speciály vzlétly.

Cestující po příletu z Japonska na armádním letišti v pražských Kbelích
Japonsko po zemětřesení čelí havárii jaderné elektrárny Fukušima 1, radiace hrozí podle dosavadních informací pouze v jejím bezprostředním okolí.
"Vojáci byli vybaveni dozimetrickými přístroji. Každý z cestujících měl pak možnost projít dozimetrickou kontrolou. 99 procent pasažérů tuto možnost využilo. Výsledky byly negativní," řekla Novinkám mluvčí Generální štáb Armády ČR Jana Růžičková.

Členové České filharmonie na letišti Narita před odletem do Prahy
Do zemětřesením postižené země vyslala letouny armáda v úterý večer potom, co se premiér Petr Nečas dohodl s ministry, že speciály odvezou ženy a děti, a také část výpravy České filharmonie. Zájem o odlet z ostrovního státu byl podle ministerstva zahraničí velký, řada lidí ale nakonec cestu odřekla nebo na letiště nepřišla. Nevyužito tak v letadlech zůstalo celkem 25 míst.