Hlavní obsah

Koronavirus v Číně se šíří obrovskou rychlostí. Mohl by nakazit desetinu světové populace

19. 12. 2022, 17:36

Po uvolnění koronavirových opatření se v Číně zaplňují nemocnice. Čelí největšímu nárůstu výskytu koronaviru na světě. Podle čínských zdravotníků by se mohlo v příštích několika měsících nakazit až 800 milionů lidí. Několik modelů předpovídá, že by mohlo zemřít více než půl milionu lidí.

Foto: Andy Wong, ČTK/AP

Zdravotníci v Pekingu převážejí pacienta do nemocnice.

Článek

Hrozivých 800 milionů lidí, kteří by se mohli podle čínských zdravotníků nakazit koronavirem v příštích měsících, tvoří přibližně 10 % světové populace.

„K odhadu přenosnosti viru vědci často používají parametr, který se nazývá reprodukční číslo neboli číslo R. Číslo R udává, kolik lidí v průměru nakazí jeden nemocný. Například na začátku pandemie na jaře 2020 bylo číslo R přibližně 2 nebo 3,“ uvedl epidemiolog Ben Cowling působící na hongkongské univerzitě pro server NPR.

V té době každý člověk šířil virus v průměru na 2 až 3 osoby. Během vlny omikronové nákazy se ve Spojených státech číslo R minulou zimu vyšplhalo asi na 10 nebo 11. 

Čína opouští nulovou toleranci covidu. Epidemii má za dveřmi

Vědci z Čínské národní zdravotnické komise nyní odhadují, že v současné době je v Číně R číslo 16. „To je opravdu vysoká úroveň přenosnosti,“ sdělil Cowling.

Dodal také, že minulou zimu se v USA počet případů zdvojnásoboval zhruba každé tři dny. V Číně se počet případů zdvojnásobuje každých několik hodin.

Výzkumník v oblasti globálního zdraví z Yaleovy univerzity Xi Chen uvedl, že první vlna koronaviru po rozvolnění opatření by mohla nakazit až 60 % čínské populace.

Epidemiolog Eric Feigl-Ding na svém twitterovém účtu zveřejnil videa se záběry z plných čínských nemocnic. Podle něj je současná situace jen začátkem následných kolabujících nemocnic.

Z postoje vládnoucí komunistické strany Číny mrazí.

„Ať se nakazí, kdo potřebuje, ať zemře, kdo potřebuje,“ cituje epidemiolog postoj Pekingu ve svém tweetu.

Na záběrech jsou vidět přeplněné nemocniční chodby, na kterých jsou těla mrtvých lidí přikrytá dekami.

Reklama

Výběr článků