Hlavní obsah

KLDR pošle vojáky do dvou demilitarizovaných oblastí, dohoda se Soulem padla

17. 6. 2020, 5:45 – Soul/Pchjongjang

Severní Korea znovu vyšle vojáky do letoviska v Diamantových horách a průmyslového komplexu Kesong, které byly považovány za symboly její spolupráce s Jižní Koreou, uvedla ve středu agentura Reuters. Podle ní Pchjongjang rovněž odmítl přijmout zvláštní vyslance, které chtěl poslat Soul ve snaze snížit napětí na Korejském poloostrově.

Foto: Jorge Silva, ČTK/AP

Sestra severokorejského vůdce Kim Čo-jong odmítla návrhy Soulu.

Článek

Podle severokorejské agentury KCNA mluvčí severokorejského generálního štábu oznámil, že na obě místa opět zamíří vojáci. Severokorejská armáda rovněž uvedla, že opět zahájí vojenská cvičení, obnoví kontrolní stanoviště u hranic, posílí dělostřelecké jednotky u sporné západní námořní hranice a bude do Jižní Koreje vysílat balony s letáky.

Letovisko v Diamantových horách i průmyslový komplex Kesong leží na jihu KLDR nedaleko hranic s Jižní Koreou. Demilitarizované byly od roku 2018 na základě dohody mezi KLDR a Jižní Koreou. Podle agentury AP avizované kroky znamenají, že se Severní Korea rozhodla přestat dodržovat dohodu o snížení napětí na Korejském poloostrově.

Už dříve obě místa představovala symboly vzájemné spolupráce - v Kesongu několik let fungovala společná průmyslová zóna a v letovisku v Diamantových horách se setkávaly rozdělené rodiny.

OSN kritizuje Severní Koreu, Jih uzavře průmyslový komplex v Kesongu

Svět

Stupňování napětí

Oznámení o vyslání vojáků do Diamantových hor a Kesongu učinil Pchjongjang den poté, co do povětří vyhodil styčný úřad obou korejských států v pohraničním městě Kesong na území KLDR. Úřad byl vytvořen v roce 2018 a byl považován za první krok ke zřízení velvyslanectví a k těsnější spolupráci korejských států.

KLDR vyhodila do vzduchu styčný úřad obou korejských států

Svět

Severní Koreji především vadilo, že jihokorejští aktivisté opět vysílají přes hranici balony s propagačními materiály a informují v nich o svobodách na jihu. Severokorejský režim se snaží zabránit šíření nezávislých informací. Už v minulosti došlo kvůli vysílání letáků k zostření napětí, které vedlo i k přestřelkám na hranici.

Na korejské hranici se střílelo kvůli letákům

Svět

Jižní Korea jej o víkendu vyzvala k dodržování dohod v rámci usmiřovacího procesu. Navíc slíbila zakročit proti aktivistům, kteří posílají přes hranici balony s letáky.

Pchjongjang odmítl nabídku Soulu 

Jihokorejský prezident Mun Če-in ještě v pondělí nabídl, že do Pchjongjangu vyšle zvláštní vyslance, kteří by měli jednat o snížení napětí mezi oběma státy. Měli jimi být prezidentův bezpečnostní poradce Čong Ui-jong a šéf jihokorejské tajné služby So Hun. Podle KCNA ale Kim Jo-čong, sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una a vysoce postavená představitelka režimu, „netaktní a zlověstný návrh kategoricky odmítla”.

Jihokorejský prezidentský palác v reakci uvedl, že kritika ze strany KLDR je neomalená a nesmyslná. Vyjádření Kim Čong-unovy sestry podle něj hluboce narušilo důvěru, kterou si mezi sebou vybudovali nejvyšší představitelé obou zemí. Soul podle Mun Če-inova mluvčího už nebude dál akceptovat nerozumné chování Pchjongjangu. Severní Korea v poslední době stupňuje napětí na poloostrově.

Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950-1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Nejvyšší představitelé obou zemí se v roce 2018 sešli na třech summitech a slíbili, že budou pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z poloostrova a podepíše se mírová smlouva. Od té doby ale vztahy se Soulem i Washingtonem výrazně ochladly. USA odmítly postupně uvolňovat sankce, jak bude pokračovat odzbrojování, slíbily je uvolnit až po denuklearizaci.

Reklama

Výběr článků