Hlavní obsah

Káddáfího syn přiznal, že Libye mučila bulharské zdravotníky

9. 8. 2007, 21:09 – LÍBYE

Syn libyjského lídra Muammara Kaddáfího Sajf Islám řekl, že šest bulharských sester a palestinský lékař, kteří byli vězněni kvůli obvinění, že infikovali stovky libyjských dětí virem HIV, byli mučeni. Uvedl to v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra. Zdravotníci byli po osmi letech vězení osvobozeni.

Článek

Pětice bulharských zdravotních sester a palestinský lékař, který přijal bulharské občanství, byli původně odsouzeni k trestu smrti a později na doživotí. V libyjském vězení si odpykali osm let trestu. Od začátku tvrdili, že jsou nevinní a že jejich pozdější doznání bylo vynuceno mučením. Minulý měsíc byli po intenzivním mezinárodním tlaku propuštěni a vydáni Bulharsku, kde jim prezident ihned udělil milost.

"Ano, byli mučeni elektrickým proudem a bylo jim vyhrožováno zásahy proti jejich rodinám. Ale spousta z toho, co tvrdil palestinský lékař, jsou lži," řekl Sajf Islám v interview, které Al-Džazíra vysílala ve středu. Libyjské úřady jeho prohlášení nekomentovaly.

Palestinský lékař minulý měsíc v nizozemské televizi uvedl, že ho libyjští věznitelé zdrogovali, připínali mu elektrody na nohy a na genitálie a pouštěli mu do těla elektrický proud či proti němu poslali psy. Také ho prý za ruce a za nohy přivázali k tyči a "otáčeli ho jako kuře na grilu".

V rozhovoru pro nejnovější vydání týdeníku Newsweek syn libyjského vůdce připustil také to, že v souvislosti s kauzou bulharských zdravotníků Libye vydírala Evropskou unii. Libye na propuštění zdravotníků vydělala. Propustila je poté, co EU a Francie s jejími představiteli podepsaly několik přelomových obranných, jaderných a humanitárních dohod.

Reklama

Související články

Výběr článků