Hlavní obsah

Kaddáfího syn podle rebelů nabídl kapitulaci, on sám to však popřel

31. 8. 2011, 23:00

Syn libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Saadí prý rebelům usilujícím o pád Kaddáfího režimu řekl, že se vzdá a výměnou za záruku bezpečí se přidá na jejich stranu. Podle středečního vysílání televize Al-Džazíra to prohlásil velitel povstaleckých sil v Tripolisu Abdal Hakím Belhadž. Podle americké televizní stanice CNN ale Saadí plán na kapitulaci popřel.

Článek

Boj až do konce ve středu slíbil také další Kaddáfího syn Sajf Islám. Rebelové podle zpravodaje agentury Reuters v úterý zadrželi libyjského ministra zahraničí.

"Měl jsem dnes telefonický rozhovor s Kaddáfího synem Saadím, ve kterém požádal o zapojení do revoluce a o záruky, že se vrátí ke svému lidu a do Tripolisu," uvedl anglický komentář rozhovoru, který televize s Belhadžem uskutečnila v arabštině. Saadí podle něj také naznačil, kde se nachází.

Televizní stanice CNN ale uvedla, že Saadí popřel, že se chystá vzdát, a prohlásil, že libyjská opozice nechce vyjednávat. "Vzdal bych se raději skutečné vládě než tamtěm lidem," uvedl Saadí podle CNN v e-mailu jednomu z jejích reportérů.

"Vítězství je blízko"

Druhorozený Kaddáfího syn Sajf Islám ve zvukovém záznamu odvysílaném televizní stanicí Al-Raj vyzval k boji proti rebelům a prohlásil, že se nachází na předměstí Tripolisu. "Odpor pokračuje a vítězství je blízko," řekl podle agentury AFP. Podle agentury AP také prohlásil, že nikdo se nevzdá, a dodal, že jeho otec je v pořádku.

Kaddáfího mluvčí o víkendu AP sdělil, že vůdce je připraven zahájit jednání o předání moci. Případné rozhovory by prý vedl Saadí. Povstalci ale jednat odmítli a v úterý na západním předměstí metropole podle středeční zprávy Reuters zadrželi šéfa libyjské diplomacie Abdala Atího Ubajdího. Podle zdrojů Reuters byl zadržen také jistý Kaddáfího blízký spolupracovník.

Libyjská opozice se po půl roce bojů soustřeďuje na zbývající bašty Kaddáfího režimu. Rebelové ve středu za podpory bombardérů Severoatlantické aliance udeřili na loajalisty zakopané v okolí města Syrta. Povstalci dali loajalistům v tomto městě i jinde do soboty čas, aby se vzdali. Obyvatelé města ale podle agentury Reuters čekají krvavou řež a utíkají ze Syrty. Někteří uprchlíci uvedli, že nečekají, že Kaddáfího věrní se města vzdají bez boje.

Reklama

Výběr článků