Hlavní obsah

Jižní Korea navrhla Pchjongjangu jednání

17. 7. 2017, 6:23 – Soul

Jižní Korea navrhla v pondělí Severní Koreji, aby se v pátek poprvé od roku 2015 sešli zástupci obou vlád k jednáním o zastavení nepřátelských akcí v blízkosti společné hranice. Jihokorejský Červený kříž kromě toho požaduje uskutečnění setkání rodin, informovala agentura Reuters.

Foto: Alex Švamberk, Novinky

Zasedací místnost Dozorčí komise neutrálních států v Pchanmundžomu v Demilitarizované zóně mezi Korejemi

Článek

Návrh na jednání na vládní úrovni je prvním pokusem o sblížení mezi oběma státy ze strany nového jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, který se funkce ujal v květnu. Tehdy také sliboval, že bude usilovat o dialog s Pchjongjangem a snížení napětí na Korejském poloostrově. Před týdnem Mun prohlásil, že potřeba dialogu s KLDR je nyní naléhavější než kdykoli předtím, pokud mají být omezeny severokorejské programy vývoje jaderných zbraní a raket.[celá zpráva]

Navrhované rozhovory by se v případě souhlasu KLDR uskutečnily v příhraniční vesnici Pchanmundžom v demilitarizované zóně po týdnech zvýšeného počtu severokorejských testů raket.

Zatím poslední mezivládní rozhovory v Pchanmundžomu se uskutečnily v prosinci roku 2015.[celá zpráva]

Náměstek jihokorejského ministra obrany při oznamování návrhu rozhovorů neupřesnil, co míní nepřátelskými vojenskými aktivitami. Jižní Korea ale většinou poukazuje například na vysílání severokorejské propagandy z amplionů a další provokace, zatímco KLDR požaduje zastavení společných americko-jihokorejských vojenských cvičení. Souhlasila i s čínským návrhem, že by pozastavila testy raket a jaderných zbraní výměnou za zrušení společných jihokorejsko-amerických manévrů.[celá zpráva]

Nepřátelské akce mají být zastaveny 27. července, tedy v den výročí uzavření příměří, které v roce 1953 ukončilo boje v rámci korejské války.Obě země ale nikdy nepodepsaly příměří a jsou technicky dál ve válce.

Setkání rozdělených rodin

Jihokorejský Červený kříž navrhl uskutečnění rozhovorů s KLDR o setkání rodin, které korejská válka rozdělila. Rozhovory by se podle tohoto návrhu měly uskutečnit 1. srpna a rodiny by se pak měly sejít v říjnu.

Pchjongjang opakovaně prohlásil, že se Soulem nepovede žádné rozhovory, dokud Jižní Korea nevrátí 12 severokorejských servírek, které loni v dubnu uprchly do sousední země. Severní Korea tvrdí, že byly uneseny, ale Jižní Korea trvá na tom, že uprchly o vlastní vůli.

Reklama

Výběr článků