Hlavní obsah

Japonský premiér Šinzó Abe rezignuje kvůli zdraví

28. 8. 2020, 8:01 – Tokio • Aktualizováno 28. 8. 2020, 9:21

Japonský premiér Šinzó Abe se rozhodl odstoupit ze zdravotních důvodů, uvedly agentury Kjódo a televize NHK s odvoláním na zdroje z vládní Liberálnědemokratické strany (LDP). Abe o své rezignaci už informoval předsedu koaliční strany Komeito. Nyní jedná s generálním tajemníkem LDP Nikaiem Tošihirem o svém nástupci.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Japonský premiér Šinzó Abe

Článek

Televize NHK uvedla, že 65letý Abe nechce vládu přivést do problémů kvůli svému zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Dlouholetý japonský premiér se léta potýká s ulcerózní kolitidou, což je chronické onemocnění střevní sliznice. Podle agentury Kjódó si nemoc nyní vyžaduje léčení, ale Abe zůstane ve funkci, dokud nebude vybrán jeho nástupce. Zájem nahradit Abeho projevil ministr zahraničí Fumio Kišida.

Dva nedávné pobyty japonského premiéra v nemocnici za jeden týden vyvolaly otázku, zda Abe zvládne svůj post vykonávat až do konce funkčního období, tedy do září 2021.

Irský eurokomisař Phil Hogan skončil. Kvůli golfovému večírku

Evropa

Japonským premiérem je Abe nepřetržitě od roku 2012, poprvé jím byl zvolen již v roce 2006. Tehdy se stal nejmladším předsedou japonské vlády od dob druhé světové války a zároveň prvním, který se narodil až po válce. Jeho první premiérské období skončilo rezignací o rok později. V pondělí se Abe stal nejdéle sloužícím japonským premiérem.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 se po zprávách médií o Abeho rezignaci propadl o dvě procenta.

Reklama

Související témata:

Výběr článků