Hlavní obsah

Jako v blbém filmu: Třicet Tálibů se odpálilo, když se učili sestrojit bombu

17. 2. 2021, 14:52

Minulou sobotu ráno se afghánskou vesnicí Kultak rozlehl mohutný výbuch. Podle vládních vyjádření při explozi zahynulo 30 členů hnutí Tálibán včetně šesti cizinců. V místní mešitě se měli učit, jak vyrobit bombu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Incident ve vesnici ležící zhruba 450 kilometrů severozápadně od Kábulu se odehrál po čtvrt na deset místního času. Informovala o něm afghánská tisková agentura Khaama Press s odvoláním na ministerstvo obrany.

V místní mešitě se sešla skupina bojovníků hnutí Tálibán se šesti příslušníky cizí národnosti, kteří je měli učit vyrábět improvizované výbušné zařízení (improvised explosive device – IED). Výbuch nikdo nepřežil.

K podobným nehodám dochází často, podle mluvčího ministerstva obrany Fawada Amana se v tomto případě jedná o dosud největší zaznamenaný počet obětí. „V minulosti nepřátelé ztratili šest, osm nebo deset lidí, když se pokoušeli sestrojit nebo umístit bombu. Toto je však poprvé, kdy utrpěli tak vysoké ztráty,“ uvedl Aman pro server Arab News.

Opustíme Afghánistán a země se stane rejdištem teroristů, varuje šéf NATO

Hnutí Tálibán ústy svého mluvčího Zabiulláha Mudžáhida potvrdilo výbuch. K explozi prý ale došlo už v noci ve skladu s municí a nikdo při ní nezemřel. Výbuch pak mají mít na svědomí nepřátelské letouny, které byly ráno pozorovány nad vesnicí.

Munir Ahmad Farhad, guvernér provincie Balch, ve které vesnice leží, nemá prý o incidentu žádné zprávy. Jeho provincie ležící na hranicích s Uzbekistánem až donedávna patřila k těm bezpečnějším. V posledních letech tu však Tálibán posiluje svou přítomnost.

Reklama

Výběr článků