Hlavní obsah

Čína nesdílí naše hodnoty, řekl Stoltenberg po jednání s Bidenem

8. 6. 2021, 5:09

Čínští političtí vůdci nesdílí naše hodnoty, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg po pondělním setkání s prezidentem USA Joem Bidenem v Bílém domě. Biden se chystá na svou první zahraniční cestu, v jejímž rámci zavítá do Bruselu na summit NATO. Vztahy s Čínou a Ruskem přitom budou jedním z témat jednání, řekl Stoltenberg.

Foto: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Článek

„Vidíme to ve způsobu, kterým potírají demokratické protesty v Hongkongu, jak jednají s menšinami (...), jak tlačí na svoje sousední Tchaj-wan,“ řekl Stoltenberg ke svojí poznámce o odlišných hodnotách. „Musíme se proto postavit za národní řád postavený na pravidlech,“ dodal.

Stoltenberg také prohlásil, že NATO souhlasí s přístupem současné americké administrativy vůči Rusku včetně toho, že se Biden příští týden i přes napjaté vztahy Washingtonu s Moskvou setká se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem v Ženevě.

NATO podle generálního tajemníka vyšle plánovaným summitem zprávu o transatlantické jednotě, přičemž Biden podle něj souhlasil s tím, že je nutné vzhledem k nynějším sporů s ostatními velmocemi alianci posílit.

Reklama

Výběr článků