Hlavní obsah

Americká armáda hledá v Arabském moři námořníka z letadlové lodi Nimitz

7. 9. 2020, 11:03

Americká armáda hledá na severu Arabského moře pohřešovaného námořníka z letadlové lodi Nimitz. Posádka ohlásila muže přes palubu v neděli večer. K pátrání se podle Námořního institutu USA připojil také křižník Princeton, který má na palubě řízené střely, a další plavidla.

Foto: Profimedia.cz

Americká letadlová loď USS Nimitz

Článek

Na Nimitzu, který má jaderný pohon, je 5000 námořníků a členů námořní pěchoty.

Zmizení jednoho z členů posádky ohlásila loď v neděli před 19:00 (18:00 SELČ), když tam nemohli najít jednoho z námořníků, který byl na hlídce.

Mluvčí 5. flotily amerického námořnictva, která má základnu v Bahrajnu, Rebecca Rebarichová řekla, že nejprve bylo důkladně prohledáno plavidlo Nimitz. Jméno pohřešovaného nesdělila, řekla pouze, že pátrání pokračuje i v pondělí.

Ruské námořnictvo dostane nadzvukové jaderné zbraně, slíbil na přehlídce Putin

Domovským přístavem letadlové lodi Nimitz je Bremerton v západoamerickém státě Washington. Na Blízkém východě plavidlo vystřídalo v červenci jinou letadlovou loď Dwight D. Eisenhower, která byla v Arabském moři několik měsíců. Pozice je v blízkosti Perského zálivu, kterým prochází klíčová trasa ropných tankerů.

Po výměně amerických plavidel Íránci zahájili na moři cvičení v ostré střelbě, při němž použili maketu plavidla Nimitz jako terč. Jak upozornila agentura AP, tyto manévry poukázaly na napětí panující ve vodách poblíž Íránu, které se stupňuje od lednového amerického útoku v Bagdádu, kde Američané zabili velitele íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního. Írán pak provedl odvetné útoky na americké vojáky sloužící v Iráku, z Perského zálivu bylo hlášeno několik bezpečnostních incidentů.

Reklama

Výběr článků