Článek
Chyba ještě zvýšila zájem o tyto suvenýrové bankovky a na bratislavské sběratelské výstavě se na ni stála fronta ještě před otevřením výstavy. „Koupil jsem ji pro bratra, který je sběratelem. Doufám, že to ocení, když s gramatickou chybou bude tato bankovka ještě vzácnější,“ řekl mladý sběratel televizi Markíza.
Na Slovensku dosud vydali suvenýrové eurobankovky s motivem Banské Bystrice, Košic, Nových Zámků, Oravského hradu a hradu Červený kameň. Nyní přišla na řadu ta s Bratislavským hradem. Chybějící písmeno s může způsobit, že její hodnota bude časem výrazně stoupat.

Eurobankovka obsahuje chybu, díky níž může výrazně vzrůst na ceně.
Například suvenýrovou eurobankovku s Památníkem Slovenského národního povstání (SNP) v Banské Bystrici a československým tankem LT-38 vyrobili na Slovensku v limitovaném nákladu 5000 kusů. Do prodeje se dostala 8. května v Den vítězství nad fašismem. Výkonný ředitel společnosti Nunofi Vladislav Klajban Novinky informoval, že polovina nákladu byla rezervovaná zahraničními sběrateli. Bylo ji možné pořídit za dvě eura (50 korun). [celá zpráva]
Tyto bankovky jsou vesměs označeny nulou, aby bylo jasné, že není platidlem. Je však vyrobena ze stoprocentního bavlněného papíru, který se používá i při výrobě pravých eurobankovek. „Obsahuje také ochranné prvky, jako je vodoznak, hologram, UV ochranné prvky, dotykovou zónu pro nevidomé stejně, jako u pravých eurobankovek,“ řekl Klajban.
Koncept vydávání euro suvenýrových bankovek pochází z Francie. V roce 2015 ho vytvořil Richard Faille ve spolupráci s francouzskou Národní bankou a Evropskou centrální bankou. Pak se rozšířil do Německa, Rakouska, Španělska, Portugalska a dalších zemí. Hlavní myšlenkou je podpora cestovního ruchu a propagace nejvýznamnějších evropských kulturních a historických památek při pomoci zachování Evropského kulturního dědictví.