Hlavní obsah

Sedm mrtvých při útoku Palestinců na židovskou osadu

7. 3. 2003, 21:46 – JERUZALÉM

Sedm lidí přišlo o život při dvou pátečních útocích palestinských ozbrojenců na židovské osady u města Hebronu na západním břehu Jordánu. Mezi oběťmi jsou všichni čtyři palestinští útočníci a tři židovští osadníci. Oznámily to izraelské bezpečnostní zdroje.

Foto: Tereza Schreiberová

Plakát Eurofestu zvoucí na čtveřici akcí přibližující evropskou hudební a filmovou scénu

Článek

Pět lidí bylo zabito při útoku na osadu Kirjat Arba. Dva Palestinci, převlečení za studenty židovského semináře, pronikli do osady, zastřelili tři obyvatele a sami byli nakonec také zastřeleni. Podle izraelských zdrojů bylo dalších osm lidí zraněno.

Podle agentury AP se oba útočníci při palbě ukryli v jednom z domů. Není zcela jasné, kdo je nakonec zneškodnil, ale do osady se okamžitě stáhl silný oddíl izraelské armády, která má rozmístěny početné jednotky v okolí Hebronu. I mnozí z místních obyvatel jsou dobře ozbrojeni.

Kirjat Arba leží u Hebronu a je považována za osadu patřící k tvrdé izraelské linii. Často se stává terčem palestinských útoků.

Druhý útok bez izraelských obětí

Krátce poté další dvojice palestinských ozbrojenců přepadla osadu Neguhot jihovýchodně od Hebronu a nedaleko Kirjat Arba. Při přepadení na izraelské straně ke ztrátám nedošlo, vojáci naopak zabili oba útočníky.

Před nedávnem složila přísahu nová izraelská vláda, zastávající nekompromisní postoj vůči Palestincům. Slíbila, že zesílí akce proti militantním Palestincům a podpoří rozvoj osad.

Palestinci považují židovské osadníky legální terče v boji za nezávislost a často na ně útočí.

Reklama

Související články

Výběr článků