Hlavní obsah

Reportérku Al-Džazíry zřejmě neúmyslně zastřelil náš voják, přiznal Izrael

5. 9. 2022, 15:58 – Jeruzalém

Izraelské vyšetřování zabití reportérky televize Al-Džazíra Šírín abú Aklahové je u konce. Palestinskou novinářku zřejmě neúmyslně zastřelil izraelský voják a nešlo o cílený útok. S odkazem na pondělní sdělení izraelské armády o tom informovala agentura Reuters. Šírín abú Aklahová, která měla také americké občanství, byla zastřelena 11. května, když pracovala na reportáži o izraelské operaci v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

BEZ KOMENTÁŘE: Palestinskou novinářku 11. května zřejmě neúmyslně zastřelil izraelský vojákVideo: Reuters

 
Článek

Agentura AP s odkazem na nejmenovaného vysoce postaveného představitele izraelské armády uvedla, že armáda nezahájí trestní vyšetřování incidentu, což znamená, že voják ani nikdo z jeho velitelů nebude potrestán.

Foto: ČTK/AP

Palestinec drží obrázek zabité novinářky Al-Džazíry Šírín abú Aklahové při pietní akci, která se před televizí konala 11. května

Izraelská armáda uvedla, že se její vojáci při operaci v Džanínu stali terčem silné palby, která vycházela ze všech stran. Palbu opětovali, a to i na místo, kde abú Aklahová stála, tedy asi 200 metrů od jejich pozice. Podle armády se však vojákům nepodařilo odhadnout, že se jedná o novinářku.

Izraelská vojenská policie nebude vyšetřovat smrt reportérky. Prý nevidí podezření na trestný čin

Armáda uvedla, že „existuje vysoká pravděpodobnost, že paní abú Aklahovou omylem zasáhla palba Izraelských obranných sil, jejímž cílem byly podezřelé osoby, které byly identifikovány jako palestinští ozbrojenci“. Podle armády je rovněž možné, že novinářku zasáhli palestinští ozbrojenci.

Smrt abú Aklahové, která byla po dvě desetiletí jednou z nejznámějších tváří informujících o izraelsko-palestinském konfliktu, vyvolala rozhořčení po celém světě, zejména poté, co policie ztloukla truchlící na jejím pohřbu v Jeruzalémě.

Reklama

Výběr článků