Hlavní obsah

Situace se vymyká kontrole, řekl starosta Ottawy

6. 2. 2022, 5:58 – Ottawa • Aktualizováno 6. 2. 2022, 22:14

Situace v kanadském hlavním městě Ottawě se kvůli protestům proti covidovým opatřením vymkla kontrole. Řekl to v neděli starosta města Jim Watson. Centrum Ottawy už přes týden blokují demonstranti a stovky nákladních vozidel z takzvaného Konvoje svobody, který protestuje proti povinnému očkování řidičů, kteří jezdí do Spojených států. V sobotu se demonstrace uskutečnily i v dalších kanadských městech a v některých pokračovaly i v neděli. Jejich rozsah byl ale menší než v metropoli, uvedla agentura AFP.

Foto: Lars Hagberg, Reuters

Protest v Ottawě

Článek

„Situace je nyní zcela mimo kontrolu, protože to jsou demonstranti, kdo si diktuje pravidla,” řekl Watson.

Je podle něj nepřijatelné, aby demonstranti blokovali těžkými nákladními vozy ulice ve středu města a rušili obyvatele soustavným troubením. „Město si musíme vzít nazpět,” uvedl starosta.

V centru města podle informací serveru CBC zůstává na 500 kamionů. Šéf ottawské policie Peter Sloly v sobotu řekl, že bezpečnostní složky nemají dost příslušníků, aby čelily demonstracím, a proto požádal o posily. Policisté od sobotního rána rozdali přes 400 pokut. V neděli policie oznámila, že zadrží každého, kdo přinese jídlo, palivo a jinou „hmotnou podporu” demonstrantům, kteří stanují v centru města.

Několik desítek těžkých vozidel bylo použito k demonstraci i v neděli ve městě Québec, kde se sobotní protest konal v době každoročního zimního karnevalu. Kamiony už v pátek zablokovaly dopravu poblíž provinčního parlamentu ve Winnipegu a demonstrace se uskutečnily také v Montrealu, Calgary a Regině. Některá kanadská města preventivně postavila zábrany, aby protestujícím znemožnila blokovat budovy zákonodárných sborů nebo dopravu v jejich okolí.

Foto: Profimedia.cz

Konvoj protestujících ve Vancouveru

Protestující od konce ledna blokují centrum Ottawy. Někteří demonstranti podle agentury Reuters mávají konfederačními nebo nacistickými vlajkami a říkají, že jejich cílem je pád kanadské vlády. Někteří obyvatelé metropole jsou vystaveni téměř neustálému troubení, rozbíjení oken a obtěžování kvůli tomu, že nosí respirátor. Tito lidé kritizují ottawskou policii za to, že už na začátku týdne neudělala víc pro ukončení blokády. Jeden z obyvatel Ottawy podal na organizátory konvoje hromadnou žalobu, v níž požaduje milionové odškodné.

„Všichni už máme dost příkazů, zastrašování, života v jednom velkém vězení,” řekl demonstrant z Toronta, který se představil jen jako Robert. „Chceme se pouze vrátit do normálního života, aniž bychom si museli nechat dávat do žil jed, kterému říkají vakcíny,” dodal.

Torontská policie zvýšila v sobotu svou přítomnost ve městě a uzavřela hlavní třídu v centru z obav, že by protestující mohli začít bránit v přístupu do několika místních nemocnic. Několik torontských zdravotníků uvedlo, že od svých zaměstnavatelů dostali radu, aby s ohledem na protest nenosili na veřejnosti nemocniční úbory.

Quebec vzdal daň pro neočkované, příliš rozděluje společnost

Amerika

Při dobře organizované blokádě, která se podle policie částečně opírala o financování ze strany sympatizantů z USA, si v sobotu protestující přinesli přenosné sauny proti mrazivým teplotám. Jeden muž projížděl Ottawou na koni a nesl při tom vlajku s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten řidiče kamionů už dříve podpořil v jejich protestu proti „drsné politice krajně levicového pomatence Justina Trudeaua, který zničil Kanadu šílenými příkazy spojenými s covidem-19”.

Služba GoFundMe v pátek zrušila dárcovskou stránku Konvoje svobody s tím, že hnutí porušuje podmínky platformy podle ní nezákonnou činností. V sobotu uvedla, že vybranou částku přibližně 10,1 milionu kanadských dolarů (asi 170 milionů Kč) všem přispěvatelům vrátí.

Reklama

Související témata:

Výběr článků