Hlavní obsah

Federalisté dostali podle Orbána Česko na svou stranu

22. 7. 2023, 14:15

Evropským federalistům se podařilo útoky na Visegrádskou skupinu (V4) získat Česko na svou stranu. V tradičním projevu k maďarské menšině v rumunském městě Baile Tušnad (maďarsky Tusnádfürdö) to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. Slovensko podle něj váhá a jedinými členy V4, kteří brání suverenitu členských států EU, jsou tak Maďarsko a Polsko.

Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Maďarský premiér Viktor Orbán

Článek

„Federalisté zaútočili na visegrádskou čtyřku a výsledek všichni vidíme: Češi v podstatě přešli (na stranu federalistů), Slovensko se potácí, jen Poláci a Maďaři drží,“ citoval Orbána web hirado.hu či telex.hu. Volby do Evropského parlamentu v příštím roce budou pro maďarského premiéra soubojem mezi „federalisty a suverenisty“.

Spojence vyhlíží v Itálii i v Rakousku

Podle něj je ale naděje, že tábor příznivců slabší EU a větší suverenity členských států poroste, například v Itálii, Rakousku či Španělsku. V Itálii od loňského října vládne premiérka Giorgia Meloniová z krajně pravicové strany Bratři Itálie, ve Španělsku se v neděli konají předčasné parlamentní volby, po nichž by se mohla do vlády dostat krajně pravicová strana Vox. Federalismus na unijní úrovni podle Orbána podporují hlavně Německo a Francie.

Federalistické síly podle maďarského premiéra otevřeně usilují o změnu vlády v jeho zemi. Podporují údajně opozici, k čemuž používají „všechny prostředky politické korupce“. Totéž dělají podle Orbána v Polsku, kde vládne národně-konzervativní kabinet premiéra Mateusze Morawieckého. Maďarsko a Polsko byly dlouhodobě v EU blízkými spojenci, jejich úzký vztah ale v poslední době rozklížily rozdílné názory na ruskou agresi vůči Ukrajině a reakci na ni. Polsko čekají letos na podzim parlamentní volby.

Orbán ve svém proslovu kritizoval rovněž unijní politiku vůči komunitě LGBT+ i v otázce zvládání migrace. Kritizoval také to, že EU podle něj kvůli sankcím uvaleným na Rusko po jeho invazi na Ukrajinu oslabila svou vlastní konkurenceschopnost. Hovořil také o Číně, která se podle něj stala novou světovou mocností. „Otázka za milion dolarů zní, zda se dá konfrontaci mezi Čínou a USA zabránit,“ řekl Orbán.

Projev v Rumunsku vzbudil napětí

Proti Orbánovi protestovaly před areálem, ve kterém hovořil, desítky lidí s rumunskými vlajkami. Oblast Sedmihradska, ve které se město Baile Tušnad nachází, bývala součástí Uherského království. Po první světové válce ji získalo Rumunsko. Rumunská média se v této souvislosti věnují pozornost především té pasáži Orbánova proslovu, ve které podle nich nepřímo zpochybnil příslušnost Sedmihradska k Rumunsku.

Orbán také prohlásil, že před návštěvou dostal dopis od rumunského ministerstva zahraničí, v němž se píše, o čem by neměl v sobotním projevu mluvit. Rumunští nacionalisté podle agentury APA na místě skandovali, že „Sedmihradsko je navždy rumunským“. V Rumunsku žije zhruba 1,5 milionu příslušníků maďarské menšiny.

Orbán: Na Ukrajině panuje hungarofobie

Reklama

Výběr článků