Hlavní obsah

Od rusko-estonské hranice zmizela tisícovka ukrajinských uprchlíků

6. 10. 2022, 11:14

Od rusko-estonské hranice odvezli Rusové neznámo kam asi tisícovku ukrajinských uprchlíků, kteří se chystali překročit hranici do Evropské unie. Podle estonského serveru err.ee to řekl estonský ministr vnitra Lauri Läänemets.

Foto: Foto ČTK/AP – Sergei Grits

Uprchlíci čekají ve frontě na polském hraničním přechodu Medyka letos v březnu. Ilustrační foto

Článek

Na hranicích mezi Ruskem a zeměmi Evropské unie čekají uprchlíci z Ukrajiny v bezútěšných podmínkách mnoho dní, ve špatném počasí nocují ve stanech nebo pod širým nebem a propadají beznaději kvůli tomu, že kontroly u pohraničníků na ruské straně téměř nepostupují, ukázala reportáž stanice Rádio Svoboda.

„Na hranici čekalo přes tisíc lidí, ale dnes už tam nejsou. Naložili je do kamionů a odvezli,“ sdělil ve středu estonský ministr vnitra. Uvedl, že policie a estonští pohraničníci se snaží zjistit, kam uprchlíci zmizeli. Na tento úkol nasadili drony.

Ministr připustil, že uprchlíky mohli odvézt i dobrovolníci nebo lidé z církve, kteří pomáhají běžencům na hranici přežít v těžkých podmínkách, a že jim možná nalezli přístřeší.

Ředitelka neziskovky: Některé firmy zneužívají situace ukrajinských uprchlíků

Domácí

Na hranicích s Estonskem a Lotyšskem se z ruské strany vytvořily obrovské fronty, upozornila stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Většinu z lidí čekajících na hranicích tvoří ukrajinští uprchlíci, kteří se pokoušejí přes Rusko dostat do Evropské unie. Nehledě na chladné počasí ruští pohraničníci podle nich záměrně brzdí kontroly.

„Jen díky dobrovolníkům a církvi, která nám dává jídlo, jsme mohli přežít čtyři noci,“ stěžuje si žena stojící na hranici v dešti v kapuci a pláštěnce.

„Nechápeme, proč tak pomalu pouští přes hranici, jsme tady už pátý den,“ říká muž na témže přechodu. Další si stěžuje, že uprchlíci mají na hranici podmínky srovnatelné s dobytkem. „Nejsou tu ani přístřešky, ani lavičky. Slíbili stany, ale kde jsou?“ táže se.

Reklama

Výběr článků