Hlavní obsah

Objednavatelka Kuciakovy vraždy mohla mít prsty v další

9. 11. 2018, 9:27 – Bratislava
Právo, Ivan Vilček (Bratislava)

Šest dnů po zadržení podezřelých z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové zatkli slovenští policisté ve městě Veľký Krtíš Petra P. a obvinili ho z vraždy Marka Rakovského, 29letého člena městského zastupitelstva v Žiaru nad Hronom. Mladý politik zemřel před pěti lety při výbuchu nálože nastražené v jeho automobilu.

Foto: Radovan Stoklasa, Reuters

Pietní místo připomínající zavražděného novináře Jána Kuciaka

Článek

„Marek se zřejmě zapletl do podvodu s eurofondy,“ napsal týdeník Plus 7 dní, který se k informacím dostal až nyní. Rakovského bratr Matúš byl před časem obžalován ze zločinu poškozování finančních zájmů Evropské unie a subvenčního podvodu.

Vražda jeho bratra mohla být výstrahou. „Na lavici obžalovaných seděl společně s Mariánem Orságem. Jeho firma si letos v květnu vzala na leasing bílý mercedes, v němž jezdila údajná objednavatelka Kuciakovy vraždy Alena Zsuzsová,“ upozornil týdeník Plus 7 dní.

Zsuzsová měla být před osmi lety zapletena také do vraždy exprimátora města Hurbanovo Lászla Basternáka.

Také Andruskó? 

Kriminalisté nakonec nezískali dostatek důkazů a v procesu s vrahem exprimátora vystupovala Zsuzsová jen jako svědek. Server aktuality.sk tvrdí, že kromě Zsuzsové mohl mít ve vraždě exprimátora prsty i Zoltán Andruskó, další z obviněných v případě Kuciakovy vraždy.

„Exprimátor a jeho manželka se vraceli z procházky se psem, když k Basternákovi přistoupil muž a z bezprostřední blízkosti ho střelil brokovnicí do hlavy,“ napsal web.

Prchajícího vraha začal pronásledovat Basternákův syn, ozbrojený legálně drženou pistolí, kterou ho zasáhl do ruky. I na základě tohoto zranění byl z vraždy usvědčen Štefan Kaluza, odsouzený k 25 letům vězení. Objednavatele vraždy se vypátrat nepodařilo.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

Reklama

Související témata:

Související články

Kuciaka prý sledoval bývalý příslušník StB

25. 10. 2018, 14:56

Slovenské novináře, včetně zavražděného Jána Kuciaka, měl pro kontroverzního podnikatele Mariána Kočnera sledovat i bývalý příslušník komunistické státní...

Výběr článků