Hlavní obsah

New York je pod vodou, Queens hoří, v New Jersey se prolomila hráz

30. 10. 2012, 6:18 – New York • Aktualizováno 30. 10. 2012, 12:28

Na severovýchodě Spojených států udeřil hurikán Sandy, který na poslední chvíli oslabil na tropickou bouři. Zprvu zasáhl New Jersey a New York, jejichž části se ocitly pod vodou. Bouře si vyžádala nejméně 16 lidských životů a na 7,4 miliónu domácností odřízla od proudu, uvedla agentura AP. Prezident Barack Obama prohlásil stát New York za krizovou oblast.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Požár v Queensu zničil 50 domůVideo: Reuters

 
Článek

Kvůli živlu byla přerušena finišující kampaň před prezidentskými volbami. Sandy ohrožuje deset federálních států a 50 miliónů lidí v nich.

„Žiji tady asi 16 let a to, co teď vidím, je šokující. Je to neuvěřitelné. Pod vodou se ocitla auta a místa, u nichž bych nikdy nevěřil, že mohou být zaplavena,“ citovala stanice CNN Montgomery Dahma, provozovatele hospody ve městě Atlantic City, který se rozhodl zůstat a sloužit jako záložák v případě potřeby.

BEZ KOMENTÁŘE: Bouře lámala v New Yorku stromy jako párátka

Foto: ČTK/AP

New York pod vodou

Foto: ČTK/AP

Záplavy na Manhattanu

Foto: ČTK/AP

Zaplavené pobřeží v Atlantic City

Vichry o rychlosti téměř 130 km/h a lijáky přinesly škody v New Jersey, Severní Karolíně, Západní Virginii, Connecticutu. Zasáhly i Kanadu, která hlásí jednu oběť - ženu na parkovišti zasáhla větrem utržená dopravní značka.

V New Jersey odstavili jadernou elektrárnu Salem. Zastavila se čtyři vodní čerpadla ze šesti. Mluvčí americké Komise pro regulaci energie (NRC) už v pondělí varoval, že pokud bude vodní hladina dál stoupat, mohla by zasáhnout systémy vodních čerpadel, které mimo jiné slouží k ochlazování bazénů s vyhořelým jaderným palivem.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Proudy vody se valily ulicemi New JerseyVideo: Reuters

New York pod vodou

Masy vody zaplavily také ulice New Yorku. Pod vodou se ocitla velká část Manhattanu. U tamního parku Battery se zvedla hladina Hudsonu o více než čtyři metry. Úřady ve městě nařídily evakuaci 400 000 lidí.

Foto: NY/NJ Port Authority/Twitter, Reuters

Zaplavené metro v New Jersey

Foto: ČTK/AP

Bouře v Atlantic City

Pod vodou zůstalo mnoho stanic metra. „Newyorské metro dosud nečelilo tak ničivé katastrofě, jakou je tato,“ uvedl dopravní podnik. Voda zaplavila i tunel mezi Manhattanem a Brooklynem.

Uzavřena jsou letiště v oblasti i sídlo OSN a druhý den se neobchoduje na burze. Lidi vystrašilo množství explozí transformátorů. Ve čtvrti Breezy Point v Queensu zachvátil požár na 50 domů a zničil je. S ohněm bojuje na 200 hasičů, plameny ve vichru rychle přeskakují na další objekty.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Bouře Sandy pustoší východ USAVideo: Reuters

Vichr poničil i jeřáb u stavby nového manhattanského mrakodrapu. Ve čtvrti Chelsea se zřítila část fasády domu. Z nemocnice Longone Medical Center museli kvůli živlu evakuovat dvě stovky pacientů.

BEZ KOMENTÁŘE: Okamžik, kdy hurikán Sandy zlomil v New Yorku jeřábVideo: LiveLeak.com

Foto: Andrew Kelly, Reuters

Bouří poničený dům na Manhattanu

Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

V New Yorku se vylila voda do ulic.

Bouře strhávala elektrické sloupy i stromy. Ve státě New Jersey se prolomila protipovodňová hráz a až 1,5 metru vysoká vlna následně ohrozila města Moonachie, Little Ferry a Carlstadt. V New Jersey jsou bez proudu 2,4 milióny domácností.

Úřady v USA a Kanadě zatím evidují 16 mrtvých. Milióny domácností se ocitly bez proudu, často ovšem mají připravené záložní zdroje.

BEZ KOMENTÁŘE: Zásah do transfomrátoru způsobil výpadek proudu na ManhattanuVideo: LiveLeak.com

Kvůli živlu přerušili kampaň oba hlavní kandidáti v prezidentských volbách, jež se uskuteční za týden. Prezident Barack Obama se vrátil z Floridy do Washingtonu a vyzval Američany, aby dodržovali pokyny místních úřadů a v případě nařízení evakuace uposlechli.

BEZ KOMENTÁŘE: Příchod a průběh bouře Sandy v New Yorku na časosběrném videuVideo: Mads Lund, vimeo.com

Jeho republikánský sok Mitt Romney v Ohiu vyzval své příznivce, aby darovali peníze, jež budou přeposlány lidem postiženým bouří.

Varování v souvislosti s bouří Sandy se týká 23 států. Vláda odhaduje, že jen škody v důsledku ochromení ekonomiky mohou dosáhnout sedmi miliard dolarů (135 miliard korun).

Foto: ČTK/AP a Pavel Zima/Seznam.cz

Jeřáb na Manhattanu před bouří (vpravo) a po ní.

Foto: Andrew Kelly, Reuters

Vichr dosahoval rychlosti 130 kilometrů v hodině

Foto: Brendan McDermid , Reuters

Záchranné akce v ulicích New Yorku

Sandy nyní v cestě stojí hustě obydlené lokality jako Baltimore, Filadelfie nebo oblast hlavního města Washingtonu, který ale podle starosty Vincenta Graye zatím takové problémy spojené s velkou vodu nepostihly.
Meteorologové varovali, že nad New Jersey se živel srazí s větrnou bouří přicházející ze západu a zároveň s náporem arktického vzduchu ze severu. "Superbouře" protne Pensylvánii a Západní Virginii, v jejichž kopcích se vysype až metr sněhu, a napříč státem New York bude mířit na sever k Velkým jezerům. Během 24 až 36 hodin by tedy mohla postihnout pruh území dlouhý 1300 kilometrů.
Sandy si před příchodem na americkou pevninu vyžádal nejméně 67 obětí v oblasti Karibiku včetně 51 mrtvých na Haiti.
Zdroj: ČTK

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků