Hlavní obsah

Německá SPD si upevňuje postavení v čele průzkumů

30. 8. 2021, 21:03 – Berlín

Němečtí sociální demokraté (SPD) v posledním průzkumu společnosti Insa upevnili vedení nad konzervativní unií (CDU/CSU) dosluhující kancléřky Angely Merkelové. Roste tak šance na vytvoření koaliční vlády levého středu po zářijových volbách do Spolkového sněmu, poznamenala agentura Reuters.

Foto: Michael Sohn, Reuters

Šéf německé sociální demokracie a kandidát na kancléře Olaf Scholz

Článek

Podle průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil deník Bild, by nyní volilo SPD 25 procent občanů, což je o dvě procenta více než před týdnem a zároveň nejlepší výsledek za poslední čtyři roky.

Tato další vzpruha pro Sociálnědemokratickou stranu Německa přichází den poté, co volební lídr SPD a její kandidát na kancléře Olaf Scholz podle bleskového průzkumu zvítězil i v nedělní debatě se svými vyzyvateli z CDU/CSU Arminem Laschetem a Zelených Annalenu Baerbockovou.

Nástupce Merkelové stahuje CDU ke dnu

Evropa

Konzervativní blok oproti předchozímu průzkumu Insa ztratil tři procenta a je nyní na rekordně nízkých 20 procentech. Zelené by nyní volilo 16,5 procenta Němců, liberální FDP 13,5 procenta, protiimigrační Alternativu pro Německo (AfD) 11 procent a krajně levicovou Levici sedm procent oprávněných voličů.

Šéf Insa Hermann Binkert poznamenal, že Laschet by se nyní mohl stát kancléřem pouze v případě vytvoření takzvané „jamajské" koalice složené z „černých" konzervativců, Zelených a „žlutých" liberálů.

Němečtí sociální demokraté v průzkumech dohánějí CDU/CSU

Zahraniční

„Olaf Scholz by měl čtyři možnosti, jak stanout v čele vlády," řekl Binkert na adresu nynějšího ministra financí. Mezi těmito možnostmi je i "semaforová" koalice se Zelenými a FDP nebo ještě levicovější kombinace se Zelenými a Levicí. Dalšími možnostmi jsou pak vytvoření koaliční vlády SPD se Zelenými a CDU/CSU nebo s konzervativci a FPD.

Musíme v příštích čtyřech týdnech zabojovat.
Jens Spahn, německý ministr zdravotnictví

Konzervativní politici se dnes postavili za Lascheta, jemuž se v nedělní televizní debatě nepodařilo oživit kampaň ve prospěch CDU/CSU. Předseda CDU je přitom pod palbou kritiky od chvíle, kdy kamery zachytily jeho smích při návštěvě oblastí zasažených katastrofálními červencovými povodněmi.

„Musíme v příštích čtyřech týdnech zabojovat," připustil ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) v rozhovoru s televizí deníku Bild. Odmítl přitom spekulace, že by ještě konzervativní aliance mohla svého volebního lídra vystřídat a do boje o kancléřství nasadit šéfa CSU a bavorského premiéra Markuse Södera. "Trenér se nemění během hry," zdůraznil Spahn.

Německo čeká další stávka strojvedoucích

Evropa

CDU v poslední době zaznamenává pozoruhodný pokles preferencí poté, co byla v uplynulých 16 letech pod vedením Merkelové nejsilnější vládní stranou. Merkelová ve volbách plánovaných na 26. září nekandiduje a hodlá odejít do ústraní.

Reklama

Výběr článků