Hlavní obsah

Německo čeká další stávka strojvedoucích

30. 8. 2021, 17:13 – Berlín

Německo čeká v krátké době už třetí stávka strojvedoucích německé železniční společnosti Deutsche Bahn (DB). Ve středu odpoledne ji zahájí nákladní doprava a ve čtvrtek nad ránem se přidá i osobní doprava. V pondělí to oznámil šéf odborového svazu strojvedoucích (GDL) Claus Weselsky, podle kterého dráhy nepředložily žádnou přijatelnou nabídku na zvýšení mezd.

Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Nenastupovat. Dva němečtí strojvedoucí v kabině vlaku ve Frankfurtu během pondělní čtyřhodinové stávky na železnici

Článek

Protest chtějí odboráři ukončit v úterý ve 02:00. Stávka bude pro miliony lidí znamenat dopravní komplikace. Lze očekávat, že mezi Berlínem a Prahou nebudou opět jezdit přímé vlaky.

„Je to jedna z našich nejdelších stávek," řekl Weselsky, podle kterého nemají odbory kvůli neochotě vedení DB jinou možnost. Weselsky před týdnem ve středu po skončení druhé stávky varoval, že další protest bude následovat, pokud dráhy nepředloží rozumnou nabídku. Vyloučil ale tehdy možnost vyhlášení časově neomezené stávky.

Strojvedoucí mají vztek. Železniční dopravu v Německu ochromila stávka

Ekonomika

Svaz GDL, který tento měsíc stávkoval dvakrát, chce dosáhnout ještě letos zvýšení mezd o 1,4 procenta a v nadcházejícím roce o dalších 1,8 procenta. Požaduje také jednorázový příspěvek 600 eur (zhruba 15 300 korun) kvůli dopadům pandemie nemoci covid-19.

DB nabízejí vyšší mzdy od roku 2022, argumentují přitom hospodářskými dopady pandemie, o příspěvku ale chtějí jednat. Podle Weselského nabídka bonusu neobsahovala žádnou konkrétní částku.

Je to důsledek stavu českých železnic, hodnotí tragickou srážku vlaků Němci

Zahraniční

Během předchozích dvou stávek se DB dařilo část vlaků vypravovat, především na východě země ale byla situace vážnější. Během stávky před týdnem nevyjelo 70 procent dálkových vlaků a 60 procent regionálních. Odbory uvedly, že k protestu se přidalo přes 10 000 zaměstnanců DB, dráhy hovořily o počtu 8500 z celkových asi 20 000 strojvedoucích.

Reklama

Výběr článků