Hlavní obsah

Může na pány. Transgenderový student v USA vyhrál soud

29. 6. 2021, 13:20 – Washington

Americký nejvyšší soud v pondělí nechal v platnosti rozhodnutí nižší instance, podle níž se střední škola ve Virginii dopustila diskriminace vůči transgenderovému studentovi tím, že mu neumožnila přístup na pánské záchody. Rozhodnutí nejvyššího soudu tak ukončilo sledovanou kauzu, kterou zahájil před šesti lety student školy Gavin Grimm. Server televize BBC nicméně uvedl, že krok nejvyššího soudu nezakládá celostátní precedent.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Nejvyšší soud, který je většinově konzervativní, se odmítl zabývat odvoláním střední školy, která se ohrazovala proti rozsudku nižšího soudu. Ten již dříve rozhodl, že se škola dopustila diskriminace vůči transgenderovému studentovi tím, že mu neumožnila přístup na pánské záchody poté, co začal veřejně vystupovat jako muž.

„Před sedmi lety mi byl na střední škole zakázán vstup na záchody, když mi bylo 15. Před šesti lety, v 16 letech, jsme společně s Americkou unií občanských práv (ACLU) podali žalobu v reakci na tuto diskriminaci,” napsal Grimm na Twitteru. „Nyní je po všem. Vyhráli jsme,” dodal.

Škola původně Grimmovi dovolila používat záchody podle vlastní volby po dohodě s jeho rodiči. Později mu to však zakázala, když obdržela řadu stížností. Nařídila mu proto, aby navštěvoval oddělené toalety.

Zemanových urážek transgender lidí si všimli v zahraničí

Zahraniční

„To, že jsem byl donucen chodit na záchody ke školní zdravotnici, na soukromé záchody nebo na dámské záchody, pro mě bylo ponižující. A nutnost chodit na záchody mimo školu vážně zasahovala do mého vzdělávání,” uvedl Grimm v pondělním vyjádření.

Porušení ústavy

Grimm v žalobě tvrdil, že škola porušila 14. dodatek ústavy, který zajišťuje občanům všech států rovnost před zákonem. Právníci školy argumentovali tím, že transgenderoví studenti používáním záchodů podle vlastní volby porušují soukromí dalších studentů. ACLU pak tvrdila, že nutnost chodit na oddělené záchody Grimma stigmatizovala a byla diskriminací na základě pohlaví.

Zemanových urážek transgender lidí si všimli v zahraničí

Zahraniční

Federální odvolací soud dal po vleklé právní bitvě Grimmovi a ACLU za pravdu a nejvyšší soud vyjádřením nezájmu kauzu probírat de facto potvrdil toto rozhodnutí. Dva konzervativní soudci nejvyšší instance Clarence Thomas a Samuel Alito nicméně prohlásili, že případ projednat chtěli.

Podle stanice CNN dal nejvyšší soud rozhodnutím najevo, že v současné chvíli nehodlá zasahovat do kulturních sporů mezi konzervativci a liberály ohledně práv transgenderových osob. Ty se rozhořely v řadě amerických států a týkají se například přístupu na toalety nebo účasti transgenderových sportovců ve školních týmech.

Anketa

Měli by mít transgenderoví lidé možnost navštěvovat toalety, jaké chtějí?
Ano
15,3 %
Ne
84,7 %
Celkem hlasovalo 10872 čtenářů.

Reklama

Výběr článků