Článek
Terminál má stát do roku 2028 a podle deníku Bild se na něm v zásadě dohodli spolkový ministr vnitra Alexander Dobrindt a bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Oba jsou členové bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), která mezi stranami současné vládní koalice kancléře Friedricha Merze zastává nejtvrdší linii v oblasti migrace.
„Považuji za důležité, aby takové zařízení vzniklo. Z organizačních důvodů je to nutné, abychom deportace mohli provádět rychleji a efektivněji,“ potvrdil záměr Herrmann.
Projektová dokumentace počítá s tím, že terminál o rozloze 60 krát 66 metrů by měl mít kapacitu pro vyhoštění až 100 migrantů denně. Do dvoupatrové budovy je mají svážet autobusy.
Flughafen München plant Abschiebungsterminal – Kritik von den Grünen https://t.co/Pzcj1MCNbr pic.twitter.com/24ALanhyKP
— WELT (@welt) July 23, 2025
Bild označil za pikantní, že osoby určené k deportaci musí mít často pouta na rukou nebo jsou zajištěné poutacím opaskem, tzv. medvědem.
Žádost o stavební povolení podala podle deníku Süddeutsche Zeitung už začátkem června společnost vlastnící mnichovské letiště. Po dostavbě si repatriační terminál pronajme spolková policie, která bude jako jediná odpovědná za provádění deportací.
Autoři záměru zkoumali celkem pět lokalit, z nichž čtyři leží v areálu letiště. Pátý návrh předpokládá, že by terminál zasahoval do území obce Freising, která ale plán odmítá.
Jde přitom ze strany letiště o nejpreferovanější variantu vzhledem k tomu, že se v blízkosti nachází ostnatým drátem obehnané detenční zařízení pro migranty, jejichž žádost o azyl ještě nebyla vyřízena.
Radnice Freisingu se projektu na svém území brání mj. tím, že by zasahoval do chráněného území ptačí rezervace.
Dosud mnichovské letiště vyřizuje deportace ve zvláštním pavilonu v terminálu 1. Ten prý ale už nevyhovuje standardům ani potřebám. Kromě toho by měl uvolnit místo k odbavování letů, které vyžadují přísnější bezpečnostní procedury, zejména spojů do Izraele.
Plány na výstavbu repatriačního terminálu odmítají jako plýtvání penězi Zelení, kteří mají v mnichovském městském zastupitelství nejsilnější frakci. „Tyto plány jsou předimenzované a bez smyslu pro proporce. Nutně potřebujeme spolehlivá čísla, než vytvoříme nová fakta,“ argumentuje městská radní Clara Nitscheová (Zelení).
Sociálnědemokratický starosta Mnichova Dieter Reiter (SPD) ale považuje za „politicky naprosto logické“, že zejména zločinci jsou vraceni do svých domovských zemí. K tomu je podle něj nutné vytvořit odpovídající podmínky. „Proto si nemyslím, že je špatné mít takový terminál,“ prohlásil Reiter.
Podle spolkové policie je v současné době jen na území Bavorska zhruba 33 tisíc osob, které jsou „jednoznačně“ předurčeny k deportaci.