Hlavní obsah

Miliardář Soros dostal ve Vídni vyznamenání za zásluhy

14. 11. 2019, 20:32 – Vídeň

Vídeňský starosta Michael Ludwig ocenil amerického miliardáře maďarského původu a zakladatele Středoevropské univerzity (CEU) George Sorose Zlatým odznakem za zásluhy. Informovala o tom agentura APA. Ocenění přišlo jen den předtím, než se v rakouské metropoli slavnostně otevře nové sídlo CEU.

Foto: Lisi Niesner, Reuters

Americký miliardář maďarského původu George Soros

Článek

Ludwig zdůraznil, že ocenění získává Soros mimo jiné i za své někdejší působení ve východoevropských zemích, za pomoc disidentům a podporu svobodné společnosti prostřednictvím nadace Open Society Foundation (OSF).

Oslavný proslov o laureátovi pronesl bývalý rakouský prezident Heinz Fischer. Sorose v něm označil za bojovníka proti autoritářství, nesvobodě a rasismu a ocenil i jeho nasazení při prosazování kvalitního vzdělání a svobody bádání.

Starosta Ludwig Sorose ujistil, že v Rakousku jím založenou univerzitu rozhodně nečeká podobný osud jako v Maďarsku, kde její další působení zastavila vláda Viktora Orbána tím, že nepovolila další činnost této instituce v Budapešti.

Orbán považuje Sorose za svého úhlavního nepřítele a výpady proti němu jsou jedním z jeho častých témat. Kvůli represivnímu tlaku ze strany současné maďarské vlády z Budapešti odešla už Sorosova nadace OSF. Orbán Sorose obviňuje ze záměrného podporování masové migrace do Evropy, proti které se Orbánův kabinet důrazně staví.

Špinavá kampaň

"To, že proti Středoevropské univerzitě a především proti Vám osobně byla vedena tato kampaň s antisemitským podtextem je něco, co jako starosta Vídně důrazně odmítám," řekl Ludwig.

Slavnostního aktu se kromě vídeňských politiků zúčastnila například i bývalá maďarská ministryně zahraničí Kinga Gönczová nebo bývalý šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg.

Reklama

Výběr článků