Hlavní obsah

Macron pohrozil stažením francouzských vojáků z Mali

30. 5. 2021, 19:19 – Paříž

Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval, že Francie stáhne své vojáky z Mali, pokud politická nestabilita v této africké zemi povede k větší islamistické radikalizaci. Informuje o tom v neděli BBC. Armáda v Mali tento týden po devíti měsících provedla druhý převrat kvůli neshodám ohledně složení nové vlády. V Mali působí i čeští vojáci.

Foto: Jerome Delay, ČTK/AP

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Článek

Francie má v africké oblasti Sahel, která je přední linií ve válce proti islámským radikálům, kolem 5100 vojáků. Francouzská armáda podporuje od roku 2013 síly v Mali, Mauritánii, Nigeru, Burkině Faso a Čadu v bojích proti radikálům v regionu.

Macron listu Journal du Dimanche řekl, že informoval regionální vůdce, že Francie nepodporuje země, kde neexistuje demokratická legitimita nebo přechod k ní, a že Francie nemá v úmyslu nechat své vojáky v Africe navždy. Francie celá desetiletí poskytuje vojenskou podporu vůdcům svých bývalých kolonií v Africe a často vysílá vojáky nebo podniká vzdušné útoky proti ozbrojeným rebelům.

Macron požádal ve Rwandě o odpuštění kvůli genocidě, které Francie nebránila

Svět

Ústavní soud v Mali v pátek jmenoval prozatímním prezidentem velitele vojenské junty a dosavadního viceprezidenta Assima Goitu. Bývalý velitel speciálních sil nechal tento týden zatknout prezidenta a premiéra, a uskutečnil tak v zemi druhý státní převrat za posledních devět měsíců.

V Mali od roku 2014 působí rozsáhlá francouzská mise Barkhane, zaměřená na boj s islámskými radikály. V jejím rámci vznikla operace Takuba, jejíž součástí je od letošního roku i jednotka českých speciálních sil. Působit v ní může do 60 českých vojáků. Dalších téměř 80 českých vojáků je zapojeno do výcvikové mise Evropské unie EUTM, čtyři čeští důstojníci pak působí v mírové misi OSN (MINUSMA).

Reklama

Výběr článků