Hlavní obsah

Kuba je zpět na americkém seznamu zemí podporujících terorismus

11. 1. 2021, 22:07

Spojené státy v pondělí znovu zařadily komunistickou Kubu na seznam států, jež podporují terorismus. Jen několik dní před koncem svého mandátu to oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Kuba nařčení z podpory terorismu odmítá, napsala agentura AP. Předchozí americká administrativa Baracka Obamy naopak usilovala o sbližování s Havanou.

Foto: Klára Říhová, Právo

Ilustrační foto

Článek

„Režim bratrů Castrových musí přestat s podporu mezinárodnímu terorismu a s podrýváním americké justice,” uvedl šéf americké diplomacie. Podle něj Kuba hostí zločince na útěku před americkými soudy, skrývá kolumbijské povstalce a udržuje těsné vztahy s venezuelským režimem.

Kuba nařčení z podpory odmítá, její prezident Miguel Díaz-Canel zdůraznil, že Kuba naopak čelí teroristickým útokům. Jak příklad uvedl útok proti kubánskému velvyslanectví ve Washingtonu z loňského dubna.

Administrativa Donalda Trumpa přístup vůči Kubě přitvrdila a obnovila mnohé sankce, které byly zrušeny za vlády Baracka Obamy. Nové sankce omezily možnost cestovat na ostrov či tam posílat peníze.

Ohrozil bezpečnost USA. Demokraté Trumpa v ústavní žalobě viní z podněcování k násilnému povstání

Zařazení na seznam sebou přináší četné sankce a restrikce v mezinárodním obchodě a čerpání financí od mezinárodních institucí jako je Světová banka. Mnohým z těchto sankcí ale Kuba již nyní čelí, uvedla agentura AP.

Budoucí prezident USA Joe Biden uvedl, že rozhodnutí Trumpovy vlády vyhodnotí. Už dříve řekl, že chce změnit přístup vůči Kubě. Trump ale Bidenovi změnu tímto krokem zkomplikoval.

Biden byl viceprezidentem v administrativě Baracka Obamy, který měl vstřícnější přístup ke Kubě a v roce 2016 ji dokonce navštívil. V předchozím roce obě země začaly obnovovat diplomatické vztahy.

Za nevolnost amerických diplomatů na Kubě zřejmě mohou mikrovlny

Na americkém seznamu zemí podporující terorismu se nachází také KLDR, Írán a Sýrie.

Kuba se v současnosti nachází ve velmi křehké hospodářské situaci. Země začala 1. ledna měnovou reformu. Ta má přitáhnout na ostrov nové zahraniční investice, současně se ale očekává prudký růst inflace.

Reklama

Výběr článků