Článek
Incident se podle serveru The Star odehrál v úterý ráno v regionu Pasaman Barat na západním pobřeží ostrova. Plavec šel do vody ještě s kamarádem.
Uprostřed kanálu se náhle vynořil krokodýl, který oběť napadl a vší silou ji stahoval pod hladinu. Druhý muž držel napadeného za ruku a pokoušel se jej vysvobodit z čelistí predátora, což se mu ale nepodařilo.
Dravec svou kořist odvlekl a druhý z mužů zalarmoval záchranáře, kteří společně s místními obyvateli spustili rozsáhlou pátrací akci. „Nasadili jsme tři týmy s nafukovacími čluny, drony a podvodními kamerami,“ potvrdil šéf místních záchranářů Abdul Malik.

Tim SAR Temukan Warga Diterkam Buaya Saat Seberangi Kanal di Pasaman Barat via @infosumbar https://t.co/tSp8dp2rZ4#infosumbar #PasamanBarat
— SUMBAR (@infoSumbar) May 15, 2025
Hledání skončilo až ve středu, když pátrači našli plavce bez známek života asi 200 metrů od místa, kde krokodýl zaútočil.
Vodní kanál protéká plantáží, kterou vlastní společnost na výrobu palmového oleje. Palmové porosty se v regionu v posledních dvou desetiletích značně rozšířily kvůli rostoucí celosvětové poptávce po zmíněném produktu.
Stalo se tak ovšem mnohdy na úkor přirozených říčních systémů a zalesněných mokřadů. Výstavba umělých kanálů a další změny vodních toků vedly k dramatickému nárůstu krokodýlí populace, často s fatálními následky.
Nejvíce útoků je v Indonésii
V Indonésii žije několik druhů krokodýlů, na většině konfliktů s člověkem se ale podílí krokodýl mořský, který se vyskytuje v ústí řek. Jde o největší a nejnebezpečnější druh v celé jihovýchodní Asii a Austrálii. Dospělí samci krokodýla mořského mohou dosáhnout délky více než sedm metrů, napsal server BBC.
Podle organizace CrocAttack došlo v Indonésii v letech 2015 až 2025 k 1167 útokům krokodýla na člověka, což je s velkým odstupem nejvyšší počet na světě. Smrtelných z uvedeného počtu incidentů bylo 556.
Negativně se na tom podepsala i desetiletí těžby cínu, která na pevnině zanechala tisíce obrovských kráterů připomínajících měsíční krajinu. Tím, jak těžaři posouvají své aktivity k moři, jsou krokodýli vytlačováni ze svého přirozeného prostředí a stěhují se do opuštěných těžebních jam v blízkosti domovů lidí.