Hlavní obsah

Kriminalisté na Slovensku vyšetřují případ ulice pojmenované po Jozefu Tisovi

5. 7. 2021, 13:44

Obec Varín v okresu Žilina má jako jediná na Slovensku Ulici Dr. Jozefa Tisa. Národní kriminální agentura (NAKA) v této souvislosti zahájila trestní řízení z důvodu projevů sympatií ke hnutí směřujícímu k potlačení základních lidských práv a svobod.

Foto: Jozef Jakubčo/SME, Profimedia.cz

Ulice Jozefa Tisa v obci Varín na Slovensku je předmětem vyšetřování ze strany kriminalistů.

Článek

Stalo se tak až po oznámení občanského sdružení B´nai B´rith Tolerancia, které se obrátilo na slovenskou generální prokuraturu s otázkou, zda v tomto případě nedošlo k porušení zákona.

„Vyšetřovatel vykonává ve věci procesní úkony. Z důvodu, aby nedošlo ke zmaření vyšetřování, bližší informace poskytovat nebudeme,“ cituje Denník N policejního mluvčího Michala Slivku.

Denník N v této souvislosti upozorňuje, že prezident fašistického Slovenského štátu ve Varíně nikdy nebyl a nemá žádné vazby na tuto obec. Ulice byla původně pojmenovaná paradoxně po hrdinovi Slovenského národního povstání (SNP) kapitánu Ladislavu Pflieglovi, který se ve Varíně narodil. Obecní zastupitelé ulici přejmenovali na Tisovu těsně po rozdělení Československa v roce 1993.

Před 82 lety nacisti obsadili Československo

Historie

Přejmenování ulice pak osm let prošetřovala okresní prokuratura v Žilině, která konstatovala, že došlo k porušení zákona. Obec totiž oslovila odbornou komisi úřadu geodezie a kartografie až po schválení nového názvu, čímž porušila stanovený postup.

Názvoslovná komise zmíněné přejmenování nedoporučila a obecní usnesení kolidovalo rovněž se zákonem o protifašistickém odboji, který zakazuje umísťování textů a symbolů oslavujících, propagujících a obhajujících režim Slovenského štátu.

Místní rozhlas v Bratislavě zahrál hymnu fašistického Slovenského štátu

Zahraniční

Členka obecního zastupitelstva Lenka Tichánková nyní navrhla změnu názvu ulice. Argumentovala stanovisky historiků k osobě Tisa a zdůraznila, že Tiso si žádnou ulici nezaslouží. Jednání obecného zastupitelstva však nebylo usnášeníschopné, protože se dostavilo jen pět z jedenácti členů.

Obyvatelé zmíněné ulice říkají, že na název Ulice Dr. Jozefa Tisa si už zvykli a změna názvu jim způsobí zbytečné papírování a vybavování nových dokladů.

Prezident Slovenského štátu byl po druhé světové válce odsouzen jako válečný zločinec a v roce 1947 byl oběšen.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků