Článek
Skandál se týká především Agentury pro podporu a nákup (NSPA) se sídlem v Lucembursku, která spadá pod NATO. Vyšetřování ale probíhá v několika dalších zemích včetně Belgie, Španělska, Nizozemska a Itálie. Koordinuje ho agentura Eurojust, která pomáhá členským zemím EU s bojem proti organizované trestné činnosti.
V rámci vyšetřování došlo v minulém týdnu k několika zadržením. Například v Belgii byli zatčeni dva a v Nizozemsku tři podezřelí, kteří jsou spojeni s korupčními aktivitami v oblasti vojenských zakázek.
O prvních zadrženích informoval belgický státní zástupce ve středu pozdě večer s tím, že se týkají „možných nesrovnalostí“ v nákupech munice a bezpilotních letounů prostřednictvím NATO. „Máme důvodné podezření, že finanční prostředky získané z protiprávních aktivit byly legalizovány, mimo jiné zakládáním poradenských společností,“ cituje belgické úřady německý web DW.
Na nedávném zasedání NATO v turecké Antalyi generální tajemník vojenské aliance Mark Rutte novinářům řekl, že vyšetřování zahájila sama agentura NSPA a na celé věci spolupracuje s policií pro vyšetřování korupce. „Chceme se dostat k jádru problému,“ dodal.
Skandál vyvolal obavy ohledně transparentnosti a integrity v rámci NATO, zejména v době, kdy se zvyšují výdaje na obranu a aliance čelí rostoucím bezpečnostním hrozbám. Někteří analytici varují, že korupce může podkopat důvěru v NATO a schopnost aliance efektivně reagovat na globální výzvy.