Hlavní obsah

KLDR prohlásila, že v případě napadení zaútočí jadernými zbraněmi

Severní Korea je proti válce, ale pokud na ni Jižní Korea zaútočí jako první, bude muset odpovědět jadernými zbraněmi. Podle agentury Reuters to prohlásila Kim Jo-čong, vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Foto: NK News

Kim Čong-un v kožené bundě

Článek

Kim Jo-čong je už několik let považována za blízkou poradkyni svého staršího bratra a de facto druhého nejdůležitějšího činitele v zemi. Sestra severokorejského vůdce označila jako velkou chybu prohlášení jihokorejského ministra obrany.

Ten uvedl, že jeho armáda disponuje řadou raket s výrazně lepším dostřelem a výkonem, které jsou „schopné přesně a rychle zasáhnout jakýkoli cíl v Severní Koreji“.

Kim Jo-čong a další severokorejští představitelé tyto výroky již dříve odsoudili. Varovali, že Pchjongjang zničí hlavní cíle v Soulu, pokud Jižní Korea podnikne jakoukoli „nebezpečnou vojenskou akci“, například preventivní úder.

Rakeťák Kim? Severní Korea propaguje odpálení rakety v hollywoodském stylu

Koktejl

Sestra severokorejského vůdce poté podle státní agentury KCNA uvedla, že KLDR je proti válce, která by zanechala poloostrov v troskách. Jižní Koreu nepovažuje za svého hlavního nepřítele.

„Jinými slovy to znamená, že pokud jihokorejská armáda nepodnikne žádnou vojenskou akci proti našemu státu, nebude považována za cíl našeho útoku,“ řekla Kim Jo-čong. Dodala ale, že situace se změní, pokud Jižní Korea zaútočí jako první.

Ne hrozba, vysvětlení

„To není jen hrozba. Jedná se o podrobné vysvětlení naší reakce na možnou neuváženou vojenskou akci ze strany Jižní Koreje,“ uvedla severokorejská představitelka.

Komunistická Severní Korea letos odpaluje rakety nebývale často, za což se jí dostalo odsouzení ze strany USA, Jižní Koreje a Japonska.

OSN zakázala Severní Koreji provádět testy balistických a jaderných zbraní a uvalila na ni přísné sankce. KLDR ovšem tento zákaz pravidelně porušuje.

Severokorejci odpálili další mezikontinentální raketu

Svět

Představitelé Soulu a Washingtonu se obávají, že se Severní Korea chystá poprvé od roku 2017 obnovit testy jaderných zbraní.

Podle analytiků se KLDR snaží vyvinout tlak na vládu amerického prezidenta Joea Bidena, aby obnovil s Pchjongjangem jednání a byl ochotný severokorejskému režimu nabídnout ústupky v podobě zmírnění sankcí.

Bidenova vláda nabídla Pchjongjangu obnovení rozhovorů, ovšem trvá na tom, že KLDR nezíská žádné úlevy ani ekonomické výhody, dokud nepřikročí k reálným krokům směřujícím k zastavení svého jaderného a raketového zbrojního programu.

Reklama

Výběr článků

Načítám