Hlavní obsah

Íránské drony válku proti Ukrajině zásadně neovlivní, tvrdí američtí analytici

7. 10. 2022, 8:12 – Kyjev

Ruská armáda nasadila do bojů na Ukrajině íránské bezpilotních letouny Šáhid-136, ale ty válku zásadně neovlivní, tvrdí americký Institut pro studium války. Rozhodně nemají srovnatelný efekt jako nasazení amerického raketového systému HIMARS, který má k dispozici ukrajinská armáda, uvádějí analytici.

Foto: Profimedia.cz

Íránské drony. Ilustrační foto

Článek

„Rusové se nepokouší nasazovat drony do asymetrických uzlů v blízkosti bojiště, ale vypouštějí je proti civilním cílům v týlu. Pravděpodobně doufají, že terorem dosáhnou výsledku,“ uvádějí američtí analytici z Institutu pro studium války.

Uvádí, že ruská armáda využila nezanedbatelný počet těchto dronů, pokud jsou informace o „stovkách“ bezpilotních letounů, jež Rusko má k dispozici, správná.

Ukrajinské síly tvrdí, že jen během čtvrtka systémy protivzdušné obrany sestřelily na celé délce fronty přes dvacet nepřátelských dronů, z toho 15 íránských Šáhidů-136 a jeden Mohadžír-6 íránské výroby.

Rusko zaútočilo íránskými drony na Kryvyj Rih a přístav Očakiv

Celkově sestřelily 60 procent z 86 íránských dronů Šáhid-136, které Rusko dosud vypustilo proti cílům na Ukrajině, píše deník Ukrajinska pravda. Ve válečných podmínkách nelze ověřit tvrzení znepřátelených stran z nezávislých zdrojů.

Šáhid-136 je patří mezi tzv. sebevražedné drony, tedy vyčkávající munici, která krouží nad cílovou oblastí a čeká na nejvhodnější okamžik pro útok. Větší Mohadžír-6 je průzkumný a bojový dron, který může nést munici.

Reklama

Výběr článků