Článek
Světová média podle webu listu The South China Morning Post zdůrazňují, že připomíná americkou stíhačku F-5F Tiger ze 70. let. Íránská státní televize zveřejnila záběry, jak prezident Hasan Rúhání sedí v kokpitu letadla, Rúhání sám řekl, že nový stroj posílí odstrašovací kapacity země při konfrontaci s USA.
Dodal, že íránský obranný program se zaměřuje na odstrašení USA. „Nepřítel by měl vidět, jak drahý by byl vpád do Íránu,“ řekl.
Íránská agentura Tasnim označila Kowsar za stíhačku čtvrté generace s pokročilou avionikou a víceúčelovým radarem. Zdůraznila, že stroj je „na sto procent domácího původu“ a že již brzy bude schopen provádět krátké akce. Pro srovnání: americké stroje F-35 Lightning II a F-22 Raptor od firmy Lockheed Martin stejně jako čínský letoun J-20 jsou považovány za stíhačky páté generace kvůli svým silným počítačům i schopnostem unikat odhalení pomocí radarů.

Nová íránská stíhačka Kowsar.
Íránská státní televize oznámila, že kowsar již prošel úspěšnými testy. Ukázala také, jak stroj stojí na ranveji před prvním veřejným startem. Stroj už v sobotu ohlásil ministr obrany Amir Chatámí, který řekl, že stíhačka bude veřejnosti představena dnes. Další detaily však neoznámil a místo toho se zaměřil na vývoj íránských raket, které označil za hlavní prioritu země.
Řekl jen, že íránský obranný program je motivován vzpomínkami na raketové ostřelování za války s Irákem v 80. letech a opakovanými hrozbami ze strany USA i Izraele, že v přístupu k Íránu jsou „na stole všechny možnosti“.
Íránské letectvo má dnes několik desítek stíhaček. Vedle ruských suchojů používá i zastaralé americké stroje F-4, F-5 a F-14. Ty byly získány ještě před islámskou revolucí v roce 1979. Americká stíhačka F-5F Tiger vzlétla poprvé v roce 1974. Byla to varianta bojového letadla F-5, vyvinutého v padesátých letech.