Článek
Vláda zablokovala z hlavního operačního programu Slovensko 1,3 miliardy eur (32,4 miliardy korun), z toho 200 milionů (4,95 miliardy korun), které se měly rozdělovat přímo v regionech. Samosprávy to kritizovaly a opoziční strany se k nim přidaly.
V úterý se pak opozici nepodařilo otevřít mimořádné jednání parlamentního výboru, na kterém chtěla debatovat právě o zmrazení peněz pro regiony.
Zdroje, o jejichž zmrazení vláda rozhodla více než před týdnem, se mají přerozdělit mezi jiné rezorty. Podle ministra je to kvůli tomu, že regiony z nich čerpaly jen slabě.
Jelikož na jednání parlamentního výboru chyběli koaliční poslanci, ale i dva zástupci opozice, přítomní legislativci mohli s ministrem Migaľem jednat jen neformálně. Na výbor do Národní rady přišel kromě ministra také předseda Sdružení měst a obcí Slovenska Jozef Božik, který patří k hlavním Migaľovým kritikům.
Je to hanba, chaos a amatérismus, reaguje opozice
„Je hanba, že se koaliční poslanci ani neobtěžovali přijít. Přitom sem přijeli i lidé z regionů a zástupci měst, obcí a krajů,“ prohlásil místopředseda Progresivního Slovenska Michal Truban. Podle něj jde o jasný signál, jak si Ficova koalice váží samospráv a jejich problémů.
Kritiku si nejsilnější koaliční strana Progresivní Slovensko nechala i pro samotného ministra, kterého obviňuje z chaosu. „Slovensko výrazně zaostává za sousedy v čerpání eurofondů. Česko a Polsko čerpají minimálně dvakrát rychleji. A neříká to jen opozice, ale tvrdá data,“ dodal Truban.
Poslankyně PS Jana Hanuliaková, která je součástí výboru pro regiony, zase Migaľovi vyčetla, že ani nedokázal uvést potřebné detaily. „Ministr zároveň nebyl schopen pojmenovat ani projekty, které jsou reálně ohroženy tímto krokem. Nedokáže garantovat ani to, že projekty, které už jsou v radách partnerství, budou nakonec podpořeny,“ doplnila poslankyně, která mluvila o vládě nejistoty a amatérismu.
Progresivní Slovensko zároveň vyzvalo Migaľa, aby zdroje ponechal v rukou samospráv. „Nikoho v Evropské unii ani nenapadlo, že by si kterákoli vláda dovolila udělat takový zásah do regionálního rozvoje bez konzultace a chtěla přesunout peníze na obranu, nebo dokonce energetickou pomoc,“ uzavřela.