Článek
Předseda slovenské vlády na Facebooku uvedl, že Slovenská republika je připravena podpořit tento sankční balík, i když podle něj
nic nezmění na vojenské převaze ani na ekonomické výkonnosti Ruské federace.
„Do té doby však Slovensko musí dostat jasné garance, nikoliv politické přísliby, že jeho energetická bezpečnost a cenová dostupnost energií nebude ohrožena ideologickým návrhem Evropské komise zastavit od 1. ledna 2028 dovoz ruského plynu,“ zdůraznil Fico.
Potřebou garancí Slovensko obhajovalo nedávné odmítnutí sankčního balíčku, proti němuž se postavilo spolu s Maďarskem.
Slovenský premiér upozornil, že k dohodě o takovýchto garancích dosud nedošlo. „Slovenská vláda oceňuje snahu Evropské komise nalézt řešení, ale odmítáme jednat pod tlakem silných slov,“ uvedl Fico.
Dostatek plynu označil Fico za slovenský národně-státní zájem a připomněl, že na Slovensku působí 900 německých firem. „Německé vládě by mělo záležet na tom, aby i po 1. lednu 2028 mělo Slovensko dostatek plynu za rozumné ceny,“ dodal Fico, jehož vláda se rozhodla sázet na ruské energie vzdor ruské invazi na Ukrajinu a tomu, že dodávky Moskva používá jako nástroj k nátlaku.
Smlouva s Gazpromem do roku 2034
Slovensko má smlouvu s Gazpromem o dodávkách ruského plynu až do roku 2034. Do konce loňska Bratislava odebírala ruský plyn přes Ukrajinu, která kontrakt s Ruskem ohledně tranzitu suroviny neprodloužila. Ruský koncern Gazprom letos začal dodávat plyn na Slovensko přes Turecko a další země, kapacita tohoto plynovodního propojení ale není dostatečná.
Jednotlivá opatření ohledně zákazu dovozu ruského plynu do EU se budou schvalovat kvalifikovanou většinou. Tímto způsobem tak bude možné přehlasovat Slovensko a rovněž Maďarsko, které v této záležitosti zastávají podobný postoj.
Schvalování či prodlužování sankcí vůči Rusku ovšem vyžadují jednomyslnost členských států evropské sedmadvacítky. Navrhovaný už 18. soubor protiruských sankcí předpokládá další omezení týkající se ruského energetického a bankovního sektoru, snížení cenového stropu u ruské ropy a zákaz využívání infrastruktury plynovodu Nord Stream.