Hlavní obsah

Žluté vesty rabovaly luxusní podniky na Champs-Elysées

16. 3. 2019, 17:00 – Paříž • Aktualizováno 16. 3. 2019, 21:01

Demonstranti z řad protivládního hnutí žlutých vest v sobotu v centru Paříže zapálili banku a rabovali obchody i restaurace. Policisté proti nim nasadili slzný plyn a vodní děla. Mezi manifestanty v metropoli se vmísilo přes 1500 radikálů, kteří „přišli jen rozbíjet“, řekl francouzský ministr vnitra Christophe Castaner. Policie během dne zadržela více než 150 demonstrantů.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Protesty ve Francii pokračovaly již 18. sobotuVideo: Reuters

 
Článek

Žluté vesty manifestovaly svou nespokojenost zejména s hospodářskou politikou současné vlády od poloviny listopadu už osmnáctou sobotu.

Ministerstvo vnitra odhadlo, že do nynějších protestů v Paříži se zapojilo 10 tisíc lidí, zatímco minulou sobotu to bylo pouze 2800 lidí. Ve zbytku Francie v sobotu podle ministerstva demonstrovalo 4500 lidí, o tři stovky více než před týdnem, napsala agentura Reuters.

Tisíce příslušníků hnutí žlutých vest se již dopoledne shromáždily v okolí bulváru Champs-Elysées. Kolem desáté hodiny propukly první střety s pořádkovými silami. Demonstranti se podle fotografií zveřejněných médii pokusili napadnout policejní dodávku, vršili barikády a na policisty házeli dlažební kostky.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Protesty ve francouzské metropoli

Později zde demonstranti rabovali obchody - například Hugo Boss, Lacoste a Nespresso a zapálili pobočku banky Banque Tarneaud. Na bulváru vyhořely i dva nové stánky. Demonstranti také překonali ochranné bednění luxusní restaurace Le Fouquet’s, její velká okna rozbili a někteří z nich se před spouští na počátku odpoledne fotografovali.

Francouzský premiér Édouard Philippe označil nejnovější násilí za nepřijatelné a slíbil přísné potrestání viníků. Podle ministra vnitra se mezi demonstranty vmísilo „přes 1500 krajně agresivních jedinců, kteří přišli jen rozbíjet a útočit“.

Foto: Benoit Tessier, Reuters

Protesty ve francouzské metropoli

Žluté vesty prezentovaly sobotní protesty s předstihem jako akci zásadního významu. Účast na manifestacích od prosince obecně klesá a podle agentury AFP tím chtěli „oživit mobilizaci“. V pátek se navíc uzavřela celonárodní debata o směřování země, kterou vláda vyhlásila právě v reakci na protesty žlutých vest.

Foto: Philippe Wojazer, Reuters

Protesty ve francouzské metropoli

Minulý týden svou nespokojenost po celé Francii projevilo 28 600 lidí, tedy desetkrát méně než v prvním kole protivládních protestů v polovině listopadu.

Reklama

Výběr článků