Hlavní obsah

Zemřel i druhý afghánský chlapec, který se v Polsku otrávil houbami

3. 9. 2021, 18:11 – Varšava

Zemřel i druhý ze dvou malých afghánských bratrů, kteří se minulý týden v polském středisku pro uprchlíky otrávili houbami. Podle deníku Gazeta Wyborcza to v pátek odpoledne oznámila Katarzyna Gardzińská, mluvčí dětské kliniky ve Varšavě, kde se lékaři marně snažili dětem zachránit život.

Foto: Profimedia.cz

Muchomůrka zelená

Článek

První z chlapců, pětiletý Alí, zemřel ve čtvrtek. Ředitel kliniky Marek Migdal při oznamování jeho smrti hned uvedl, že velmi malou šanci na přežití má i jeho šestiletý bratr Mustafa. Hoch po otravě podstoupil náročnou transplantaci jater od příbuzného, ale i když orgán fungoval, postiženému selhával centrální nervový systém.

Pětiletý Afghánec v Polsku po otravě nasbíranými houbami zemřel

Evropa

V posledních dnech se několik Afghánců otrávilo ve dvou různých polských zařízeních pro běžence houbami, které si nasbírali pro zpestření jídelníčku. Otrávila se i 17letá sestra chlapců, která ale byla ve středu propuštěna z nemocnice.

Otrava muchomůrkou zelenou

Afghánská rodina se otrávila 24. srpna – den po evakuaci z Kábulu – muchomůrkou zelenou, pokládanou za nejnebezpečnější a nejjedovatější houbu v Evropě a Severní Americe. Dospělí členové byli hospitalizováni v jiných nemocnicích, ale jejich stav nebyl tak vážný.

Rodina evakuovaná z Afghánistánu se v Polsku otrávila nasbíranými houbami. Děti jsou v kritickém stavu

Evropa

Rodina si houby nasbírala v lese kolem střediska pro běžence v Podkowě Leśné nedaleko Varšavy. Polsko tuto rodinu evakuovalo z Afghánistánu na žádost Británie, její otec pracoval pro Brity.

Polská média informovala také o otravě houbami jiných čtyř Afghánců ve středisku v Linině ležícím jižně od Varšavy.

Reklama

Výběr článků