Článek
Devětatřicetiletá Svyrydenková bude mít v roli premiérky za úkol hlavně posílení ukrajinského zbraňového průmyslu a oživení ekonomiky, kterou udržují nad vodou půjčky ze západu. Agentura Reuters poukazuje také na to, že ekonomka je ve Washingtonu dobře známá, a tak by mohla sehrát důležitou roli v obnově vztahů s Trumpovou administrativou. Právě ona byla jedním z hlavních kyjevských vyjednavačů při uzavírání dohody o ukrajinském nerostném bohatství.
Její jmenování jako signál Washingtonu, že Ukrajina staví vztah s USA nade vše, vyložil i politický analytik Mykola Davyďuk. „Pro nás je to partnerství, které není jen o penězích, ale také o hodnotách, společných projektech a celkově o našem společném pohybu vpřed,“ uvedl Davyďuk.
Devětačtyřicetiletý dosavadní premiér země Denys Šmyhal by měl podle současných očekávání v nové vládě obsadit post ministra obrany. Tento krok by měl ukázat význam, který Kyjev přikládá obrannému průmyslu. Zároveň by ale také mohl mezi ukrajinskými občany vyvolat zklamání, že se Zelenskyj stále spoléhá jen na velmi úzký okruh lidí.
Ukrajinský prezident by tak ale do čela ministerstva obrany, které má dlouhodobě problémy s organizací a pořizováním armádního vybavení a zbraní, dostal zkušeného ekonoma a technokrata, což pro něj může mít větší hodnotu. Jmenování Šmyhala z tohoto důvodu podpořil například i šéf kyjevského Centra pro ekonomickou strategii Hlib Vyšlinskyj. „Toto je ministerstvo, které prakticky od začátku války trpí kvůli nedostatku systemické správy,“ zhodnotil Vyšlinskyj.
Naplnit volání veřejnosti po novém politickém vedení je za válečného stavu obtížné, protože ukrajinský zákon za něj zakazuje pořádání voleb. I ukrajinská opozice přijímá, že pořádání voleb v situaci, kdy ruská invaze vyhnala miliony lidí z domova a města čelí buď bombardování, nebo okupaci, je prakticky nemožné.
Zatímco Zelenskyj zůstává podle průzkumů převážně populární, členové jeho vlády a další přední představitelé státu čelí obviněním z korupce a neschopnosti. Nízkou důvěru obyvatel má podle výkonného ředitele Kyjevského Mezinárodního sociologického institutu Antona Hrušeckého i parlament. Občané ale podle něj chápou, že prioritou teď nejsou volby, ale obrana proti Rusku.