Hlavní obsah

Za Putina bych schytal kulku, šokoval bývalý šéf F1

30. 6. 2022, 15:30 – Londýn

Kontroverzní rozhovor poskytl ve čtvrtek v ranním pořadu Good Morning Britain televizi ITV bývalý šéf formule 1 Bernie Ecclestone. Ruského prezidenta Vladimira Putina v něm označil za „prvotřídního“ člověka, za kterého by schytal kulku.

Foto: Profimedia.cz

Bernie Ecclestone po boku Vladimira Putina při Velké ceně Ruska v roce 2017

Článek

„Stále bych za něho schytal kulku. Je to prvotřídní člověk. Věří, že co dělá, je správné pro Rusko,” uvedl 91letý Ecclestone.

Za to, jaká je situace na Ukrajině, může podle bývalého šéfa F1 daleko více ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Na Ukrajině mají takovou osobu, která bývala komikem a zdá se, že v té profesi chce pokračovat,“ narážel Ecclestone na hereckou minulost Zelenského.

„Kdyby nad věcmi více přemýšlel, pokusil se hovořit přímo s Putinem a naslouchal mu, mohl s tím něco udělat,“ pokračoval 91letý Brit.

Zelenskyj přitom několikrát zopakoval, že by rád vedl s Putinem přímé hovory. Naposledy o tom na začátku června informovala agentura AFP.

Umírání civilistů? Nebylo záměrné

Moderátor pořadu Dermot O’Leary po Ecclestonových slovech připomněl, že právě Vladimir Putin rozpoutal na Ukrajině válku, která má za následek desítky tisíc mrtvých vojáků, ale také tisíce civilistů. Na připomínku, že tohle přeci nejde ospravedlnit, reagoval Ecclestone: „To ale nebylo záměrné.“

Na následující dotaz, zda si myslí, že válce mohly zabránit kroky Zelenského, a nikoli Putina, odpověděl: „Naprosto.“

Ukrajinci dobyli zpět Hadí ostrov. Rusové kvapem odpluli v motorových člunech

O tom, že by za Putina schytal kulku, mluvil Ecclestone už v dřívějších rozhovorech. Ještě na začátku března, tedy krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu, Ecclestone mluvil o Putinovi jako přímém a čestném muži, který udělá přesně to, co slíbí. Ruský prezident přitom v únoru otevřeně lhal celému světu o tom, že ruská vojska jsou shromážděná u ukrajinských hranic jen kvůli cvičení a že Moskva svého souseda nikdy nenapadne.

Ecclestone byl šéfem F1, když v roce 2014 začaly formule závodit na novém moderním okruhu v ruském Soči, kterých se Putin poměrně často zúčastnil. Nové vedení seriálu mistrovství světa letošní velkou cenu zrušilo kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Reklama

Výběr článků