Hlavní obsah

V Rusku se hromadně zbavují slepic

2:52
2:52

Poslechněte si tento článek

Ruské drůbežářské farmy se začaly zbavovat obřího množství nosnic v souvislosti s klesajícími cenami vajec a rostoucími ztrátami. Informuje o tom ruský exilový list The Moscow Times, podle něhož takových slepic bylo nejméně přes 150 tisíc.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Od začátku července došlo ke dvěma známým případům hromadného zbavování slepic. Tři tisíce nosnic vyhodili neznámí lidé na ulici z nákladního automobilu v Udmurtsku. Kur následně začal umírat, řada nosnic i hlady, píše exilový list.

V Krasnodarském kraji v drůbežárně Novomyšastovskaja přestali krmit na 150 tisíc nosnic, které se postupem času „začaly navzájem požírat“. Důvodem byly dluhy společnosti a zabavení majetku na základě žaloby podané výrobnou krmiv. Podle agentury Fedresursa je podnik v současné době určen k prodeji s výchozí cenou 280 milionů rublů (necelých 75,9 milionu korun).

Ruský Lidový svaz zemědělců potvrdil, že výrobci jsou nuceni snižovat počty slepic kvůli vážnému poklesu ziskovosti. Podle Ksenie Sumkové, místopředsedkyně sdružení v Čuvašsku, pokles cen začal již před Velikonocemi, ale na přelomu května a června silně akceleroval.

„V červnu se velkoobchodní cena vajec první kategorie pohybovala kolem 2 rublů za kus. Nyní se cena trochu zotavila a pohybuje se kolem 3,5 rublu. Zároveň se náklady na výrobu jednoho vejce pohybují v rozmezí 4-5 rublů v závislosti na regionu a rozsahu podniku. Výrobcům tak vznikají vážné ztráty,“ vysvětlila Sumková. Dodala, že pokles cen vajec je tradičně pozorován v jarním a letním období, ale k tak výraznému poklesu již dlouho nedošlo.

Sezonní pokles cen byl letos doprovázen výrazným nárůstem objemu produkce, který se v první polovině roku zvýšil o více než miliardu kusů drůbeže, uvedla generální ředitelka Ruského drůbežářského svazu Galina Bobylevová. Podle ní je v zájmu regulace nabídky a poptávky nutné zavést systém dlouhodobých smluv s pevnou cenou mezi výrobci a řetězci. Zároveň poznamenala, že takové smlouvy jsou v současné době uzavírány především s velkými producenty.

Ruské ministerstvo zemědělství podle listu informovalo, že produkce slepičích vajec v Rusku nadále roste: v lednu až květnu 2025 zemědělské podniky vyrobily 16,5 mld. kusů, což je o 6,1 % více než ve stejném období roku 2024. Současně zdůraznilo, že je důležité zachovat vyváženou cenu vajec, která bude zohledňovat zájmy spotřebitelů i výrobců. Ziskovost produkce je klíčovou podmínkou udržitelného rozvoje odvětví, dodalo ministerstvo zemědělství.

Podle Sumkové ale drůbežářské farmy již několik měsíců fungují se ztrátou a to nemůže pokračovat, protože zásoby krmiva docházejí. „Situace je opravdu obtížná, dá se říci tíživá,“ poznamenala. Elena Lazarenková, generální ředitelka jednoho z největších producentů vajec, skupiny společností Tavros, vyjádřila naději, že se cenová situace do listopadu stabilizuje.

Související témata:

Výběr článků

Načítám