Hlavní obsah

V Polsku je tak dobře, že už lidé nenakupují na dluh, tvrdí premiér. Omyl, odpovídají majitelé

23. 5. 2023, 17:00

V Polsku už je tak dobře, že lidé přestali nakupovat základní produkty na dluh, prohlásil na nedávné programové konferenci vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS) polský premiér Mateusz Morawiecki. To však není podle majitelů maloobchodů pravda, do obchodů lidé kupovat na dluh nechodí z toho důvodu, že odmítají splácet své předešlé dluhy.

Foto: Profimedia.cz

Obchod v polském Krakově

Článek

Vlastníci malých obchodů totiž serveru Fakt.pl shodně řekli, že ekonomická situace obyvatelstva není zdaleka tak růžová, jak premiér naznačuje.

„Je to přesně naopak. Zákazníci v případě mého obchodu sice po dlouhých letech skoncovali s nakupováním „na sekeru“, ale jenom proto, že nechtějí platit své dluhy a radši se mi vyhýbají,“ cituje Fakt.pl Dariusze Nalazeka z malých potravin na jednom ze sídlišť v Bydhošti.

„V našem rodinném obchodě jsme lidem roky poskytovali hlavně potraviny na dluh a oni si zvykli dluh splácet. Naráz ale přestali, protože už neměli z čeho,“ uvedl Michal Misiorz z Ústroně ve Slezském vojvodství.

Polsko omezuje podporu a výhody ukrajinským uprchlíkům

Konec bezplatných půjček

„Dlouhé roky u mě kupovali chudší lidé na dluh. Když jim začaly chybět peníze i na to základní, už znovu nepřišli a ani dluh nevyrovnali. Potom začali chodit do dalšího obchodu, kde také neplatili a teď už na sešit, jak tomu říkáme, prodáváme jen hrstce zákazníků, u kterých víme, že dluh zaplatí,“ uvedla paní Anželika z Maksmilianova v Kujavsko-pomořském vojvodství.

„Bezplatné půjčky lidem, kteří nemají peníze, už nemůžeme dávat, protože nemáme z čeho,“ dodala.

Jste podlí a neslušní, Polsko existuje jen díky nám, vzkázal do Varšavy šéf ruské Dumy

Reklama

Související témata:

Výběr článků