Hlavní obsah

V Nizozemsku zemřel chlapec s nádorem, díky němu se vybraly milióny

7. 7. 2017, 17:37

V Nizozemsku v pátek zemřel šestiletý chlapec, který měl nevyléčitelný nádor na mozku a jehož případ v zemi vyvolal mohutnou vlnu solidarity. Díky Tijnu Kolsterenovi, u kterého byla diagnostikována vzácná forma rakoviny loni v květnu, se v Nizozemsku nasbíraly milióny eur do fondu pro vážně nemocné děti. Lidé si v rámci charitativních akcí kvůli němu lakovali nehty, včetně politiků jako je premiér Mark Rutte nebo vůdce nacionalistů Geert Wilders.

Foto: Profimedia.cz

Tijn Kolsteren na fotografii z roku 2016

Článek

"Jsme zdrceni. Zemřel v poslední den akce," oznámila na internetu nadace Semmy, která letos nasbírala milión eur (26 miliónů Kč) na koupi drahého přístroje na operaci mozku malých dětí. Další milióny se shromáždily již loni, kdy se chlapcův osud dostal do obecného povědomí.

"Nalakujte si nehty, poskytněte dar, pak vyzvěte tři z vašich přátel, aby učinili totéž," zněl chlapcův slogan, který uvedl vše do pohybu. Kolsteren, u kterého se koncem loňského roku potvrdilo, že mu chemoterapie nepomohla nádor zničit, počítal alespoň s několika stovkami eur. Za pár dnů ale ve fondu bylo už 2,5 miliónu eur. Na hru přistoupily místní celebrity a moderátorské hvězdy rádií a televizí, které dokonce držely na charitu hladovku. Média začala chlapce vyzdvihovat jako hrdinu a dala mu přezdívku SuperTijn. Dítě vzbudilo pozornost i ve Vatikánu, odkud mu papež František poslal své požehnání.

Na chlapcovu podporu si lidé lakovali nehty

"Tijn je pro mnohé příkladem," reagoval ve čtvrtek večer ještě před chlapcovou smrtí premiér Rutte.

"Odpočívej v pokoji, statečný malý hrdino," tweetoval v pátek předák extrémní pravice Wilders.

"Děkuji ti za inspiraci, malý velký muži," napsal také vůdce Zelených Jesse Klaver.

Reklama

Související témata:

Výběr článků