Hlavní obsah

V Moskvě zadrželi cyklistu podezřelého ze znásilnění 90 žen

30. 5. 2014, 6:19 – Moskva

Moskevská policie zatkla sedmašedesátiletého muže, který je podezřelý, že pod maskou náruživého cyklisty po tři desetiletí přepadával ženy na jihovýchodě ruské metropole. Vyšetřovatelé byli pachateli 90 znásilnění z let 1997 až 2014 na stopě několik let, než jej konečně dopadli.

Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters

Ruský policista

Článek

Valerij Makarenkov podle mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina postupoval podle shodného scénáře: pod záminkou cyklistiky po nocích či časně ráno si ve dvorcích a parcích vytipovával oběti, které pak škrtil až do bezvědomí, načež je znásilnil a okradl.

Naposledy zaútočil 26. května v moskevském „parku splněných přání” Kuzminki, kde přepadl devětadvacetiletou Moskvanku. Zatčen byl ve čtvrtek, uvedla agentura ITAR-TASS.

„Díky modernímu vybavení vyspělou technikou kriminalisté uskutečnili expresní analýzu vzorků DNA, která umožnila v nejkratší možné době zjistit, že zatčený se podílel na 19 zločinech,” řekl Markin a dodal, že i naposledy přepadená žena násilníka bezpečně rozpoznala. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že se jim podaří Makarenkovi dokázat ještě desítky dalších zločinů.

Během pátrání kriminalisté prověřovali na 20 000 podezřelých mužů. A při té příležitosti podle Markina také dopadli dalšího možného pachatele sériových přepadení, který je momentálně podezřelý z nejméně sedmi znásilnění.

Dopadení zločinců, kteří nerušeně působili po desítky let, není v Rusku až tak výjimečné. Před lety moskevská policie dopadla Alexandra Pičuškina, který se v parku na jihu Moskvy v letech 1992 až 2006 prý dopustil až 63 vražd ve snaze pokrýt každé políčko šachovnice svou obětí. U soudu byl usvědčen z 48 vražd, což stačilo na doživotí. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků