Hlavní obsah

Ukrajinský oligarcha Porošenko míří k vítězství v prvním kole

26. 5. 2014, 11:18 – Kyjev

Ukrajinská volební komise ukončila sčítání hlasů v prezidentských volbách, uvedl její předseda Michail Ochendovskyj. Podle předběžných výsledků už v prvním kole vyhrál oligarcha Petro Porošenko. Definitivní čísla však zřejmě budou známá až v úterý, plyne z vyjádření Ochendovského pro rádio Svoboda. Moskva už dala najevo ochotu s Porošenkem jednat.

Foto: Mykola Lazarenko, ČTK/AP

Petro Porošenko

Článek

Podle předsedy volební komise se už jen kontrolují odevzdané mezisoučty a vkládají se data do systému. Zítra bude mít ústřední volební komise na 97 procent elektronických protokolů z jednotlivých volebních okrsků.

„Sto procent bohužel nebude možné získat, protože některé okrskové volební komise v Doněcké oblasti pracovaly v podmínkách, kdy se den před volbami přesunuly na místa, kde předtím nebyly. V těchto oblastech není možné připojit tyto komise k sčítacímu elektronickému systému,” dodal Ochendovskyj.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Po sečtení téměř 60 procent volebních lístků odevzdaných v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině získal podnikatel a politik Petro Porošenko 53,7 procenta hlasů a míří tak k vítězství už v prvním kole.

Převaha Porošenka

Oligarcha a majitel podniku na výrobu sladkostí, který se již v neděli na základě povolebních průzkumů prohlásil za vítěze voleb, si udržuje velký náskok před expremiérkou Julijí Tymošenkovou, která dostala kolem 13 procent hlasů.

Předběžné výsledky z části volebních místností se přibližně shodují s nedělními průzkumy, které dávaly Porošenkovi téměř 56procentní podporu voličů.

Osmačtyřicetiletý Porošenko již v neděli za svůj hlavní cíl označil ukončení „chaosu a války” vyvolané proruskými povstalci na východě země. S tímto cílem se prý vypraví do separatistických východoukrajinských regionů.

Výsledky podle ukrajinských médií jasně naznačují, že druhé kolo plánované původně na 15. června nebude zřejmě zapotřebí. „Pro zemi to je dobrá zpráva, Ukrajina bude ušetřena tří týdnů volebního souboje mezi Porošenkem a Tymošenkovou,” napsal list Segodňa. Značné prostředky ušetří i poloprázdná ukrajinská státní pokladna.

Rusko chce s Porošenkem jednat

Rusko je podle ministra zahraničí Sergeje Lavrova připraveno k dialogu s  Porošenkem. Moskva podle něj volby respektuje, Kyjev by ale neměl stupňovat operaci proti povstalcům.

Porošenko v Kyjevě oznámil, že by se chtěl s ruským vedením sejít v první polovině června. Stabilizace situace na východě Ukrajiny podle něj není bez Moskvy možná.

Porošenko ale míní účiněji pokračovat v zásazích proti separatistům a bude požadovat navrácení Krymu. Míní si ponechat ve funkci premiéra Arsenije Jaceňuka.

Separatisté  Porošenka jako svého prezidenta neuznají

Na předběžné výsledky v pondělí zareagovali povstalci z východu Ukrajiny, kteří volby bojkotovali a ochromili zhruba čtyři pětiny volebních okrsků v Doněcké a Luhanské oblasti. Šéf samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin v pondělí v oblasti vyhlásil „výjimečný stav” a za prvořadý úkol označil „vyčištění republiky od cizích vojsk”.

Pušilin komentoval záměr Porošenka navštívit v dohledné době Donbas, kde chce podle agentury Unian zorganizovat i svou inauguraci. „Dialog Doněcké republiky s Kyjevem je možný jen přes prostředníky. Jsme připraveni k výměně zajatců a k diskusi o odchodu ukrajinských vojsk,” řekl Pušilin.

„Když někoho zvolí prezidentem, obvykle oznámí jméno země, kterou navštíví jako první. Tak se stavíme k prohlášení Porošenka o jeho cestě na Donbas,” zdůraznil povstalecký vůdce.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků