Hlavní obsah

Švédsko po 34 letech ukončilo vyšetřování vraždy Olofa Palmeho

10. 6. 2020, 9:51 – Stockholm • Aktualizováno 10. 6. 2020, 10:29

Po více než 34 letech ukončila švédská prokuratura vyšetřování případu vraždy premiéra Olofa Palmeho, napsala agentura DPA. Vyšetřovatelé identifikovali údajného pachatele. Je jím Stig Engström, který figuroval v případu jako hlavní podezřelý. Muž ale v roce 2000 zemřel, vzhledem k tomu nemohlo být proti němu vzneseno žádné obvinění, oznámil státní zástupce Krister Petersson, který byl odpovědný za vyšetřování případu.

Foto: Profimedia.cz

Olof Palme na snímku z roku 1983

Článek

Petersson prohlásil, že se vyšetřovatelé dostali tak daleko, jak to bylo možné. Engström podle jeho slov nenáviděl Palmeho a jeho politiku. „Jelikož zemřel, nemohu ho obvinit,” prohlásil.

Sociálnědemokratický politik Olof Palme byl zastřelen v noci 28. února 1986, když šel ve Stockholmu společně s manželkou a synem z kina. Střelec utekl z místa činu i se zbraní.

Během rozsáhlého pátrání bylo vyslechnuto přes deset tisíc lidí. K činu se přihlásilo přes 130 osob. Při pátrání po vražedné zbrani švédští forenzní experti v rámci vyšetřování prozkoumali 788 střelných zbraní. Ani z jedné z nich však nebyly vystřeny projektily, nalezené na místě činu.

V roce 1988 byl uznán vinným z vraždy ministerského předsedy Christer Pettersson, kterého poznala Palmeho žena Lisbet při rekognoskaci. Při odvolacím procesu byl ale očištěn. Pettersson zemřel v roce 2004.

Muž ze Skandie

Na jaře roku 2016 odešla většina z týmu, který vyšetřoval Palmeho vraždu, do důchodu. Na podzim téhož roku 2016 byli na další vyšetřování vyčleněni noví lidé. V roce 2017 byl Krister Petersson jmenován prokurátorem.

Nový tým došel k závěru, že pachatelem vraždy byl Stig Engström, kterého detektivové nazývali muž ze Skandie, protože pracoval pro tuto pojišťovnu. Engström se nacházel poblíž místa činu a vyšetřovatelé ho vyslýchali hned na počátku, ovšem pouze jako svědka, uvedl švédský server The Local.

Reklama

Související témata:

Výběr článků