Hlavní obsah

Spolumajitele Penty Haščáka pustili z vazby

7. 1. 2021, 17:39 – Bratislava
Právo, Ivan Vilček

Slovenský nejvyšší soud ve čtvrtek propustil z vazby spolumajitele investiční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka. Jeden z nejbohatších Slováků však nadále čelí obvinění z korupce a praní špinavých peněz. Hrozí mu 12 až 15 let vězení.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Spolumajitel finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka

Článek

Specializovaný soud v Pezinku uvalil vazbu na Haščáka 4. prosince 2020 takže strávil Vánoce ve vazbě.

Haščák se po zadržení vzdal všech výkonných funkcí ve společnosti, ale nadále zůstává spoluvlastníkem Penty. Zadržen policií byl 1. prosince 2020 při razii v bratislavském sídle společnosti. Při akci bylo nasazeno několik desítek policistů se samopaly.

Silná skupina

Penta je středoevropská investiční skupina, která začínala v roce 1994 jako obchodník s cennými papíry. Dnes působí v řadě oblastí, zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu, realitách a v poslední době také v médiích.

Jeden z nejbohatších Slováků a spolumajitel Penty Haščák jde do vazby

Mezi nejznámější investice Penty v Česku patří síť lékáren Dr. Max, sázková kancelář Fortuna a mediální dům Vltava Labe Media.

Haščák se narodil v malé obci Ďurková u Levočských vrchů. Společně s dalšími zakladateli Penty Markem Dospivou a Jozefem Oravkinem studoval na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO), který vychovával budoucí diplomaty a agenty tajných služeb tehdejšího Sovětského svazu potažmo někdejšího východního bloku.

„Před rokem 1989 vychovával také příslušníky tajných služeb pro celý blok zemí pod kontrolou Sovětského svazu. Institut byl známý také tím, že zde studovaly děti komunistických funkcionářů, například syn Gustáva Husáka a Vasila Biľaka,“ upozornil deník Sme. Haščák však zdůrazňuje, že jeho rodiče byli učitelé, nepatřili k nomenklaturním kádrům komunistické strany a nebyli agenty StB.

První milion

Svůj první milion vydělal Haščák v roce 1991, kdy společně s Dospivou dováželi do tehdejšího Československa levný textil z Číny. Založili společnost Penta Brokers a v roce 1996 převzali kontrolu nad největším investičním fondem na Slovensku VÚB kupon. „Byl to první velký obchod,“ řekl Haščák v roce 2002 týdeníku Trend.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Marek Dospiva

Koncem 90. let už byla Penta velkou finanční skupinou. „Tehdy zaměstnala také bývalého šéfa komunistické StB Alojze Lorence,“ upozornil deník Sme. „Je mi jedno, zda někdo pracoval pro CIA nebo pro KGB, zda byl členem ústředního výboru nebo disidentem. Pokud je člověk šikovný a uznávaný ve své branži, nic jiné mě nezajímá,“ vysvětloval tento krok Haščák. Lorenz pracoval pro Pentu v letech 1998 až 2010.

Kauza Gorila

V konspiračním bytě ve Vazovově ulici v Bratislavě, který odposlouchávala Slovenská informační služba (SIS), se Haščák setkával s politiky a státními úředníky a mluvilo se zde údajně o milionových úplatcích za státní zakázky.

V bytě se měl Haščák setkat například s ministrem hospodářství tehdejší Dzurindovy vlády Jirkou Malchárkem, předsedou Směru-sociální demokracie Robertem Ficem a s tehdejší šéfkou Fondu národního majetku Annou Bubeníkovou. „Volič je úplné h*vno. Neví nic. Ti lidé vnímají jen totální, absolutní povrch,“ hodnotil demokracii na jedné z nahrávek Haščák. V bytě byly pořízeny nahrávky o celkové délce 39 hodin a po jejich zveřejnění propukla na Slovensku v roce 2011 kauza Gorila.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Bývalý šéf StB Alojz Lorenc na pohřbu Vasila Biľaka

Bývalý ředitel kontrarozvědky SIS Ľubomír Arpáš po odchodu ze SIS vynesl nahrávky Gorila a odevzdal je Haščákovi za 194 tisíc eur (pět milionů korun).

Nahrávka se pak našla v nočním stolku trestně stíhaného podnikatele Mariana Kočnera. V říjnu 2019 byl audiozáznam zveřejněný a anonymně rozeslaný do médií.

Na vyšetřování aféry Gorila dohlížel speciální prokurátor Dušan Kováčik, který byl loni v listopadu obviněn z korupce, zneužití pravomocí a dalších trestných činů a soud ho poslal do vazby. Podle Denníku N se Kováčik často choval spíš jako právní zástupce Penty, nikoliv jako speciální prokurátor.

Reklama

Související témata:

Výběr článků