Hlavní obsah

Speleologové se v polské jeskyni neutopili, zemřeli podchlazením

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Varšava

Dva speleologové, kteří v polovině srpna uvízli v dosud neprobádané části největší jeskyně na polské straně Tater, se neutopili při náhlém stoupnutí vody v podzemí, ale podlehli podchlazení. Vyplývá to podle televize TVN 24 ze soudní pitvy, jejíž předběžné výsledky v pondělí zveřejnila prokuratura.

Foto: Lukasz Smagora, Reuters

Záběr speleologa v terénu Velké sněžné jeskyně v Tatrách. Ilustrační snímek z roku 2016.

Článek

Ta nyní vyšetřuje jednak možná pochybení během záchranné operace, která skončila minulý týden vynesením mrtvých těl na povrch, jednak možné zanedbání při výpravě vratislavských speleologů do hlubin. "Budeme také zjišťovat, odkud měli speleologové výbušniny," uvedl prokurátor Jan Ziemka.

Záchranáři z horské služby minulý čtvrtek vynesli z Velké sněžné jeskyně v polské části Tater těla dvou speleologů, následující den se v Krakově uskutečnila pitva. Podrobné výsledky mají být podle TVN 24 známy asi za tři týdny, příčina smrti je ale jasná.

Až dosud se spekulovalo, zda se oba muži utopili, když jim voda odřízla ústupovou cestu, anebo zda podlehli podchlazení v jeskyni, ve které se teplota pohybovala okolo čtyř stupňů Celsia.

Záchranáři se k nim nemohli dostat

Záchranáři se za pomoci kolegů ze Slovenska, hasičů a vojenských pyrotechniků snažili k jeskyňářům dostat, ale cestu stísněnými prostory si museli rozšiřovat pomocí mikrovýbuchů. První mrtvé tělo objevili 22. srpna; 30. srpna se dostali se k oběma tělům a začali je přepravovat na povrch.

Do největší a nejhlubší jeskyně v Polsku původně vešla šestice jeskyňářů z Vratislavi. Dva z nich v podzemí uvízli poté, co stoupla hladina vody. Do pátrání se zapojily desítky lidí.

Velká sněžná jeskyně, která se nachází nedaleko hranice se Slovenskem, je dlouhá téměř 24 kilometrů a dosahuje hloubky více než 800 metrů. Široké veřejnosti přístupná není, chodit do ní mohou pouze průzkumníci a lidé se speciálním povolením. Na mnoha místech jsou jen úzké a křivolaké průlezy.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám