Hlavní obsah

Speciální aplikace pro varování před terorismem po útoku v Nice nefungovala. Více než dvě hodiny

15. 7. 2016, 17:00 – Nice

Aplikace SAIP pro mobilní telefony, kterou nechala vyvinout francouzská vláda kvůli včasnému varování občanů před hrozbami, mlčela více než dvě hodiny po útoku v Nice, kde ve čtvrtek večer zahynulo 84 lidí. Na selhání aplikace upozornil dnes list Libération na svém webu.

Foto: Tarubi Wahid Mosta, Reuters

Zbytky dětské koloběžky na promenádě v Nice. Při útoku zemřelo i několik dětí.

Článek

V době útoku atentátníka za volantem bílého kamionu se na promenádě v Nice podle místní radnice nacházelo na 30 000 lidí.

Vládní aplikace byla vymyšlena speciálně pro podobné kritické situace. SAIP, což je ve francouzštině zkratka pro systém varování a informování obyvatelstva, má vyslat varování občanům, kteří si ji stáhli do svých chytrých telefonů, a to v případě, že se vyskytují v místě, kde hrozí atentát.

"Proč tedy aplikace mlčela ve chvílích, kdy Nice zachvátila hrůza a panika z kamionu, šířícího zkázu na promenádě?" ptá se list.

Britský The Daily Mail zveřejnil identifikační kartu atentátníka Mohameda Lahouaieje Bouhlela

První informace o hrůzném řádění kamionu na promenádě se objevily ještě před 23:00 hodinou, ale podle SAIP se nic nedělo. A tak tomu zůstalo i o půlhodinku později, kdy starosta Nice a zakrátko i prefektura nabádaly obyvatelstvo, aby zůstali doma.

Foto: Tarubi Wahid Mosta, Reuters

Promenáda Angličanů v Nice, kde útočník zabil při jízdě nákladním autem přes osmdesát lidí. Snímek z pátečního rána

Následně četnictvo žádalo obyvatele, aby neznemožňovali policejní operaci, radnice vybízela k solidaritě a ministerstvo vnitra dávalo doporučení - jen podle aplikace se pořád nic nedělo, pozastavil se deník a dodal, že takové mlčení šokovalo a naštvalo spoustu lidí; od června si ji totiž mohly stáhnout statisíce a možná i milióny občanů.

Zatímco ministerstvo vnitra a vládní informační služba slibovaly, že aplikace bude s to reagovat během 15 minut, ve skutečnosti přerušila své mlčení až v 01:34.

Foto: Jean-pierre Amet, Reuters

Francouzští vyšetřovatelé u kamiónu, kterým v Nice útočník najel do lidí na Anglické promenádě.

Zatím se lze jen domýšlet, zda došlo k chybě, anebo celý systém je příliš těžkopádný.

Zástupci firmy, která aplikaci vyvíjela a měla spravovat, byli sice už v pátek předvoláni na ministerstvo vnitra, ale slabiny měly být podle listu odhaleny a napraveny mnohem dříve. Útěchou sotva může být, že přenos informací přes sociální sítě fungoval.

Reklama

Výběr článků