Hlavní obsah

Smutný příběh slovenských antivaxerů, kteří podlehli covidu

27. 11. 2021, 13:20 – Bratislava

Na Slovensku v současnosti umírá na covid nejvíc lidí v přepočtu na milion obyvatel. Jedním z důvodů je nízká proočkovanost, která je na pouhých 47 procentech. V zemi existuje silná skupina antivaxerů, kteří popírají existenci covidu a brojí proti očkování. Web tvnoviny.sk zveřejnil příběhy tří z nich.

Foto: Roland Weihrauch, ČTK/AP

Ilustrační foto

Článek

Prvním je kontroverzní kněz Miroslav Čejka ze Staré Ľubovně. Ten covid zlehčoval a šířil hoaxy a dezinformace. „Koronavir je natolik strašná nemoc, že se nejdřív musíte testovat, abyste zjistili, že ji vůbec máte,“ uvedl například v jednom svém statusu. Podporoval také Lidovou stranu Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, která je proti očkování. Když potom covid dostal, skončil na umělé plicní ventilaci a po několika týdnech zemřel.

Tento týden zemřel na covid Miroslav K. z Martina, který se účastnil protestů proti očkování, natáčel je a šířil sociálními sítěmi. Sympatizoval s lidmi, kteří protestovali před domy zdravotníků, blokovali obchody a bránili v práci očkovacímu týmu v Žilinském kraji.

Matovič navrhuje vouchery pro očkované důchodce v hodnotě 13 miliard

Antirouškaři například zablokovali provoz obchodu v Piešťanech, musela zasahovat policie a tři lidi zadržela. Miroslav K. se poté účastnil akce na jejich podporu, kterou organizovala LSNS. Nedlouho poté dostal covid a zemřel.

Miroslav K. také pomáhal lidem s exekucemi.

„Mirko měl můj obrovský obdiv, protože jako vyučený obráběč kovů bez právnického vzdělání vyhrával soudy s nebankovkami pro množství lidí po celém Slovensku. Zachránil je před exekucemi a často jim byly vráceny nemalé peníze,“ uvedl ve statusu na sociální síti poslanec slovenského parlamentu za vládní hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Peter Vons. Miroslav K. byl Vonsův bývalý žák.

Lékařka antivaxerkou

Nedávno také na covid zemřela lékařka z Banské Bystrice, Elena D., která svým pacientům očkování rozmlouvala mj. plakáty vyvěšenými v ordinaci. Na dveřích ordinace měla obrázek smrtky s kosou a nápisem „Jmenuji se Astra Zeneca Pfizerová“.

Foto: Policie SR

Obrázek na ordinaci zesnulé praktické lékařky

A pod tím připsáno: „Nechat se očkovat proti covidu jen proto, abych se mohl zúčastnit kulturních akcí, je jako nechat se dobrovolně zmrzačit jen proto, abych mohl parkovat na místech pro invalidy.“

Své pacienty údajně přesvědčovala, že zemřou do dvou týdnů od vakcinace a podle slovenské policie vyčítala jedné své pacientce, že nechala očkovat svou osmdesátiletou tetu. Vystavila ji prý „pfizerovským hamižníkům“ a teta kvůli očkování do dvou týdnů zemře.

Reklama

Související témata:

Výběr článků