Článek
Předseda slovenské vlády v úterý v otevřeném dopise varoval před možností dalšího útoku na veřejného činitele a z tohoto důvodu svolává Bezpečnostní radu státu. Mimořádnou tiskovou konferenci svolali v úterý další čelní představitelé Směru, na které se vyjadřovali k situaci na Slovensku rok po atentátu. Atentát na Fica byl spáchán 15. května 2024 ve městě Handlová.
Podle Gašpara rok po atentátu na předsedu vlády roste nenávist ve slovenské společnosti „obludným“ způsobem. „Vyjadřuji obavu, že to nebude jen Robert Fico, který neustále čelí takovémuto hejtu, a to i ze strany novinářů,“ prohlásil místopředseda parlamentu. „Obávám se, že nenávist se začne projevovat i mezi občany, že jeden Slovák s jedním politickým názorem začne útočit na jiného Slováka s jiným politickým názorem,“ tvrdí Gašpar.
Jsou to přitom právě politici Směru, kteří se ve svých veřejných projevech nedrží právě na uzdě. V roce 2022 například za Ficovy účasti s davem skandovali, že tehdejší prezidentka Zuzana Čaputová je „americká k**va“. Kritiku za vyhrocenou rétoriku pak například nynější europoslanec Směru Ĺuboš Blaha zlehčoval a vysmíval se jí.
Gašpar pak dále obvinil slovenská média, že „z Roberta Fica vyrábí špatného člověka“. „Jste to vy, kdo šíří tuto auru něčeho, co je potřeba zničit a zabít,“ řekl Gašpar. Místopředseda parlamentu tvrdí, že atentátník Juraj Cintula, který před rokem střílel na premiéra Fica, je produktem opoziční politiky a údajného mediálního tažení proti Směru.
„Atentátník Juraj Cintula byl napojený na konkrétní politickou stranu, a to jsou Demokraté. Právě v této politické straně se zvyšuje agresivita extrémním způsobem,“ obvinil Gašpar mimoparlamentní stranu exministra obrany Jaroslava Nadě. Cintula byl na několika demonstracích opozice, nicméně v průběhu života se hlásil k různým politickým stranám.
Latentní občanská válka
Ficův právní zástupce David Lindtner pak prohlásil, že se Slovensko dostalo do stavu „latentní občanské války“. Navázal tak na vládní rétoriku z doby před pár týdny, kdy podle Fica hrozil na Slovensku státní převrat. Jenže po silných prohlášeních vláda nepředložila jediný věrohodný důkaz, že by někdo něco takového plánoval.
„Zatím bojujeme verbálně, ale je zřejmé, že pokud budeme pokračovat v takovémto verbálním násilí a agresivních výrocích, které podněcují k násilí, tak se společnost rozpadne a budeme čelit mnohem větší krizi,“ uvedl Lindtner.
Podle Ficova právního zástupce Davida Lindtnera má atentát na premiéra tři oběti. „Jednou je sám člověk Robert Fico, kterému se atentátník pokusil sáhnout na život. Druhou obětí je paradoxně atentátník, protože to nebyl on sám od sebe, kdo se rozhodl, že tímto způsobem vyřeší politickou situaci na Slovensku, ale je osobou, která byla dlouhodobě indoktrinovaná, manipulovaná, dezinformovaná a ve své agresivitě dospěla až tak daleko, že se rozhodla sáhnout na nejvyšší hodnotu - na život člověka,“ konstatoval Lindtner. „Třetí obětí atentátu je ústavní zřízení a stát jako takový,“ dodal Ficův právní zástupce.
Ministr obrany Robert Kaliňák (Směr) zase opozici obvinil, že když nedokáže ve volbách porazit Roberta Fica, snaží se ho zničit politiky, lidsky i fyzicky.