Článek
Šéfa společnosti Volkswagen Slovakia nyní podpořilo sdružení 600 slovenských firem, mezi nimiž jsou například prodejce elektroniky Nay, nábytkářský podnik Kondela, knihkupectví Martinus a další. Útoky europoslanců za stranu Směr na šéfa bratislavského závodu považuje sdružení Firmy spolu za neprofesionální, destruktivní a škodlivé.
„Tyto útoky vnímáme jako cílenou snahu zdiskreditovat významného investora a destabilizovat vztahy Slovenska s Evropskou unií a evropským průmyslem,“ uvedlo sdružení na svém webu firmyspolu.sk.
Sdružení Firmy spolu upozornilo, že Volkswagen v roce 2024 odvedl do slovenského státního rozpočtu daně a odvody v celkové výši 279milionů eur (6,9 miliardy korun) a na Slovensku zaměstnává 12 tisíc lidí.
Dělník z firmy Volkswagen Slovakia před časem o přestávce své pracovní směny svěsil duhovou vlajku vztyčenou na stožáru před závodem a dostal hodinovou výpověď, protože tak učinil už podruhé. Strana Směr poté obvinila firmu, že zničila dělníkovi život za to, že vyjádřil svůj názor.
„Je absurdní, aby zahraniční kapitalisté vnucovali našim slovenským dělníkům, co si mají myslet. Co si ještě chtějí zahraniční kapitalisté dovolovat vůči Slovákům?“ položil otázku europoslanec Blaha.
Europoslanec Kaliňák zase tepal „nespravedlnost“ a „brutální propagaci LGBTI ideologie“.
Otevřený dopis
Sdružení firem vzniklo v reakci na odklon současné slovenské vlády vedené Robertem Ficem (Směr) od západních demokratických hodnot. „My zástupci firem a podnikatelského prostředí vyjadřujeme hluboké zneklidnění nad směřováním Slovenska pod vaším vedením,“ uvedlo sdružení ve svém otevřeném dopise slovenské vládě.
Podle sdružení může například nedávná novelizace trestního zákoníku usnadnit hospodářskou kriminalitu.
„Zpochybňování prozápadního ukotvení Slovenska, vyvolávání napětí a konfliktů s našimi sousedy ohrožuje důvěru občanů, investorů a podnikatelů. Místo řešení zásadních problémů, jako jsou ekonomická stabilita, konkurenceschopnost a odliv talentů, dochází k nepředvídatelným změnám zákonů, oslabování právního státu a nestabilitě veřejných financí,“ upozornilo sdružení.
„Tyto faktory brzdí investice, ohrožují růst hospodářství, a ještě zhoršují postavení Slovenska v rámci EU, kde jsme už dnes na chvostě žebříčku konkurenceschopnosti,“ dodalo sdružení.