Hlavní obsah

Slovenský ministr školství čelí nařčení, že opsal diplomovou práci

13. 7. 2020, 18:38 – Bratislava
Právo, Ivan Vilček (Bratislava)

Po nedávném skandálu předsedy slovenského parlamentu Borise Kollára s opsanou diplomovou prací Denník N odhalil, že také diplomová práce ministra školství Branislava Gröhlinga (Svoboda a Solidarita) je kompilátem s prvky plagiátu. List tvrdí, že Panevropská vysoká škola stáhla na požádání ministra jeho práci z webu knihovny a v současnosti není přístupná veřejnosti.

Foto: Profimedia.cz

Ministr školství Branislav Gröhling

Článek

Gröhling, který na zmíněné soukromé vysoké škole vystudoval právo, se pochlubil na sociální síti, že si dal diplomovou práci zkontrolovat antiplagiátorským systémem a vyšla mu shoda 31 procent. „Z právního hlediska je to v pořádku,“ konstatoval ministr.

Gröhling tvrdí, že titul magistr získal před 11 lety na základě absolvování státních zkoušek po pěti letech studia a svou diplomovou práci obhájil.

Denník N napsal, že ministr zkopíroval do práce různé články a také pasáže z knih. U některých autory citoval, u mnohých myšlenek ovšem autora neuvedl. „Nabývá to dojmu, že myšlenky jsou jeho, ale ve skutečnosti jsou zkopírované od jiného autora. Gröhlingova diplomová práce obsahuje také část jeho bakalářské práce, protože obě psal na stejné téma,“ dodal list.

Boris Kollár zůstává v čele slovenského parlamentu

Evropa

Ministr tvrdí, že v době, kdy studoval, škola umožňovala, aby až 50 procent diplomové práce tvořila bakalářská práce stejného autora. „Tuto hranici jsem dodržel,“ dodal Gröhling, podle něhož jde o „bulvární politizaci tohoto tématu“.

Předseda parlamentu Kollár čelil před časem obvinění, že jeho diplomová práce je plagiát. Sám Kollár předložil do parlamentu návrh na své odvolání, ale pro jeho odchod z funkce hlasovalo jen pět poslanců, 46 bylo proti a 20 se zdrželo.

Reklama

Výběr článků